5/32
Buraki są warzywem obfitującym w azotany, z których organizm...
fot. morisfoto/123RF

Proszek z buraka

Buraki są warzywem obfitującym w azotany, z których organizm wytwarza tlenek azotu. Dlatego też wyciskany z nich sok jest polecany nie tylko osobom z chorobami układu krążenia, ale również sportowcom. Znacznie łatwiej jednak sięgnąć po proszek z buraka, który produkuje się poprzez wysuszenie soku, najczęściej w niskiej temperaturze (proces ten nosi nazwę liofilizacji).

Tolerowana dawki takiego suplementu diety, dostępnego w formie sypkiej lub kapsułkowanej, mieszczą się w dość szerokim przedziale, należy jednak pamiętać, że jego nadmiar może działać przeczyszczająco. Dzienną porcję ok. 800 mg azotanów, stosowaną w badaniach potwierdzających ich skuteczność w zakresie obniżania zbyt wysokiego ciśnienia krwi, zapewni ok. 40 g proszku z buraka.

6/32
Najcenniejszy związek z kurkumy, czyli kłącza ostryżu...
fot. vainillaychile/123RF

Kurkuma

Najcenniejszy związek z kurkumy, czyli kłącza ostryżu długiego, oprócz działania antywirusowego (i wielu innych zalet, m.in. obejmujących usprawnianie trawienia) ma też korzystny wpływ na naczynia krwionośne, poprawiając ich stan i funkcjonowanie.

Kurkumę jako przyprawę (również w mieszance curry, a także w kapsułkach) można jeść codziennie, natomiast korzystna dobowa dawka wyodrębnionej z niej kurkuminy to ok. 2000 mg dziennie.

7/32
Witamina z grupy B nazywana niacyną może wspomagać krążenie...
fot. Amarita Petcharakul/123RF

Witamina B3

Witamina z grupy B nazywana niacyną może wspomagać krążenie krwi na kilka sposobów, m.in. usprawniając funkcjonowanie naczyń krwionośnych, ograniczając odkładanie się złogów cholesterolu, a także zmniejszając w ich obrębie stan zapalny, który prowadzi do rozwoju miażdżycy. W przebiegu tej choroby naczynia krwionośne nie tylko ulegają zwężeniu, ale też stają się podatne na uszkodzenia.

Witamina B3 występuje obficie w produktach zwierzęcych, zwłaszcza takich jak tuńczyk i indyk, ale również tych roślinnych, m.in. orzeszkach ziemnych. W przypadku jej niedoborów, które najczęściej spowodowane są niedostatkiem produktów białkowych w menu, warto sięgnąć po ten składnik w postaci suplementu diety w dawce nie przekraczającej 35 mg dziennie. Najlepiej przyjmować ją w formie preparatu B kompleks, która zawiera też inne witaminy z tej grupy.

8/32
Sproszkowana kora cynamonowca cejlońskiego, czyli prawdziwy...
fot. Peggy_Marco/pixabay.com

Cynamon

Sproszkowana kora cynamonowca cejlońskiego, czyli prawdziwy cynamon, to kolejny produkt zawierający związki pobudzające wytwarzanie tlenku azotu w śródbłonku naczyń krwionośnych. To m.in. cynamaldehyd i kwas cynamonowy, których konsumpcja może pomagać w obniżaniu ciśnienia krwi.

Przyprawę można dodawać do potraw słodkich i wytrawnych (zwłaszcza w korzennych mieszankach), ale również przyjmować w formie kapsułek i tabletek. Nie należy przy tym przekraczać dawek zalecanych przez producenta konkretnego preparatu.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Rajd pijanego kierowcy ulicami Ustki. Kilkanaście aut uszkodzonych

Rajd pijanego kierowcy ulicami Ustki. Kilkanaście aut uszkodzonych

Wisła z Pucharem Polski!!! Niewiarygodny sukces krakowian na Stadionie Narodowym

Wisła z Pucharem Polski!!! Niewiarygodny sukces krakowian na Stadionie Narodowym

Młodziutka żona Skiby kusi potężnym biustem! Karolina ma się czym pochwalić!

HIT DNIA
Młodziutka żona Skiby kusi potężnym biustem! Karolina ma się czym pochwalić!

Zobacz również

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Dwie oprawy kibiców Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski

Kibice Pogoni i Wisły w drodze na finał Pucharu Polski. Dużo zdjęć

Kibice Pogoni i Wisły w drodze na finał Pucharu Polski. Dużo zdjęć