
KGW Bodzanowskie Pierożanki
Kategoria KGW Roku
Gmina Bodzanów
powiat płocki
sms o treści WAK.415 na numer 72355

KGW Wiejskie Babeczki z Borowic
Kategoria KGW Roku
Gmina Bodzanów
powiat płocki
sms o treści WAK.409 na numer 72355
Nasze koło liczy ponad 30 członkiń w różnym wieku. Najmłodsza członkini ma 18 lat zaś najstarsza 87! Pomimo dużej rozbieżności wiekowej potrafimy się zorganizować i znaleźć wspólne cele i pasje.Naszym priorytetem jest działanie na rzecz społeczności lokalnej, integracja i aktywizacja mieszkańców naszej wsi i nie tylko.Pragniemy przypomnieć dzieciom i młodzieży regionalne potrawy, wyroby i rękodzieło. W planach mamy warsztaty tworzenia ozdób choinkowych, warsztaty szydełkowania ale również warsztaty plastyczne dla najmłodszych.Bardzo ważna jest dla nas również możliwość spotkania się we wspólnym gronie,porozmawiania i oderwania się od szarej rzeczywistości! Mimo iż działamy krótko, bo niespełna 4 miesiące jesteśmy bardzo prężne!!! Wzięłyśmy udział w obchodach Dni Bodzanowa częstując mieszkańców pysznymi, tradycyjnymi potrawami.Byłyśmy autorkami wieńca dożynkowego na dożynki parafialne, uczestniczyłyśmy w Narodowym Czytaniu i w końcu zorganizowałyśmy pod Honorowym Patronatem Starosty Płockiego ''Dzień Pieczonego Ziemniaka'' na który tłumnie przybyli mieszkańcy naszej wsi i okolic!!! przed nami jeszcze wiele planów i pomysłów.

KGW w Sudragach
Kategoria KGW Roku
Gmina Sierpc
powiat sierpecki
sms o treści WAK.668 na numer 72355
W Sudragach, w Sudragach coś się wydarzyło
Bo koło gospodyń nam się urodziło
Zaczynamy działać to jest piękna sprawa
Będą wielkie zmiany , kultura, zabawa
Jak widać , że w wiosce coś się w końcu dzieje
I centrum Sudrag z dnia na dzień pięknieje
Jakby nie popatrzeć tu i w koło wszędzie
Wesołe miasteczko też niedługo będzie :)

KGW Lipowianki
Kategoria KGW Roku
Gmina Pilawa
powiat garwoliński
sms o treści WAK.78 na numer 72355
Koło Gospodyń Wiejskich LIPOWIANKI powstało w 1965 r. Liczyło wtedy 30 osób.
KGW organizowało kursy, potańcówki, prowadzono wypożyczalnię naczyń. Koło brało udział w konkursach kulinarnych oraz w pokazach potraw wigilijnych. W późniejszym czasie powstał Zespół Ludowy LIPOWIANKI, który występował aż do 2016 r.
Z inicjatywy kilku zaprzyjaźnionych ze sobą kobiet, które wcześniej współorganizowały różne imprezy dla społeczności Lipówek i nie tylko, 6.12.2018 r. powstało Koło Gospodyń Wiejskich LIPOWIANKI, kierujące się zasadą ""łączymy pokolenia"", ponieważ w nowym Kole najmłodsza ma 22 lata, a najstarsza ponad 80 lat.
Obecne Koło liczy 40 kobiet i ciągle przybywają nowe członkinie. Koło Gospodyń Wiejskich dużo prac i inicjatyw podejmuje wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, a przede wszystkim z lokalną OSP Lipówki, działającym w tejże miejscowości Kołem Wędkarskim, Klubem Sportowym Piorun-Lipówki, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pilawie, oraz licznymi podmiotami prywatnymi. Koło cieszy się również dobrymi relacjami z władzami samorządowymi.
Od początku działalności KGW zorganizowało KARNAWAŁOWY BAL DLA DZIECI, warsztaty wielkanocne - tworzenie palm i ozdób wielkanocnych, przypomniano tradycję puszczania wianków w Noc Świętojańską. Koło współorganizowało Piknik Rodzinny połączony z Festynem Charytatywnym, na którym zbierano fundusze na rehabilitację jednego z najmniejszych mieszkańców Lipówek.
Lipowianki biorą udział we wszystkich uroczystościach na terenie gminy i poza nią, popularyzując kulturę regionalną, potrawy jak i rękodzieło.
Wraz z rozpoczęciem działalności KGW przywrócono działalność Zespołu Ludowego Lipowianki, który obecnie liczy 18 osób, w tym 3 instrumentalistów. Zespół podobnie jak Koło cały czas się rozrasta.
Przynależność do KGW to nie tylko ciężka praca, ale również odskocznia od codzienności, powrót do tradycji, taki swoisty wehikuł czasu, który przenosi do przeszłości, do korzeni ludowych. Działalność w Kole stanowi antidotum na nudę i bierność. W trakcie spotkań Panie wymieniają się swoimi doświadczeniami i zarażają nawzajem nowymi pomysłami i pasjami.
Dzięki Kole Gospodyń Wiejskich Lipowianki wieś Lipówki tętni życiem...