25 z 40
KGW w Błazinach Dolnych BŁAZINIANKI...

KGW w Błazinach Dolnych BŁAZINIANKI
Kategoria KGW Roku
Gmina Iłża
powiat radomski
sms o treści WAK.837 na numer 72355

Koło Gospodyń Wiejskich w Błazinach Dolnych powstało 27 grudnia 2018 roku.

Dlaczego? O naszych sprawach decyduje sołtys i radny, ale z całym szacunkiem potrzebne było forum, na którym omawia się ważne kwestie dotyczące całej społeczności. A któż lepiej wie, co w trawie piszczy, niż żony, matki i babcie Błazińskie? Swoją wiedzę, doświadczenie mogą zaoferować dla dobra ogółu, podzielić się swoimi pasjami i talentami. Najciekawsze, że mogą także nauczyć się pożytecznych rzeczy, choć wydawałoby się, że wszystkie rozumy pozjadały.

Szefową Błazinianek jest niezwykła osoba: Angelika Kisio Cieślik - młoda, energiczna, pełna pomysłów, radząca sobie z wszelkimi przeciwnościami. Matka dwóch dziewczynek nie pozwala nikomu próżnować, organizuje spotkania Koła co tydzień, zabiega o remont wiejskiej świetlicy.

Do Koła Gospodyń należy 27 pań i jeden Rodzynek. Mamy także utworzoną grupę śpiewaczy która składa się z 14 osób dorosłych i 5 dziewczynek , mamy na swoim koncie małe występy w swoich okolicach. My młode BŁAZINIANKI czasu nie marnujemy staramy sie działać a przy tym dobrze bawić.

26 z 40
KGW w Nowej Wsi Babeczki z Pieprzem i Solą...

KGW w Nowej Wsi Babeczki z Pieprzem i Solą
Kategoria KGW Roku
Gmina Kozienice
powiat kozienicki
sms o treści WAK.845 na numer 72355

Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi Babeczki z Pieprzem i Solą powstało pod koniec grudnia 2018 roku, a jego przewodniczącą została Zofia Ptak. Koło liczy ponad 40 członkiń. Są to: babcie, mamy, córki i wnuczki, z których najstarsza ma ponad 70, a najmłodsza niespełna 19 lat.

Choć nasz staż nie jest długi rozwijamy się na wielu płaszczyznach i mamy za sobą wiele przedsięwzięć, takich jak kurs krawiecki czy uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Naszym sukcesem jest skuteczne integrowanie lokalnej społeczności poprzez zorganizowanie Dnia Kobiet, przygotowanie poczęstunku na Dzień Strażaka, współorganizowanie Festynu Rodzinnego w Nowej Wsi, na który przygotowałyśmy poczęstunek i przedstawienie dla dzieci ""Król Bul"". Przedstawienie to będzie można zobaczyć w listopadzie podczas jednego z Poranków Teatralnych organizowanych przez Dom Kultury w Kozienicach. Jesteśmy też w trakcie realizacji projektu Fundacji Inicjatyw Obywatelskich Mazowsze Lokalnie ""Papiery czerpane, deski ozdabiane, słowa pięknie malowane"".

Na tegorocznych Dożynkach Gminy Kozienice w konkursie kulinarnym zdobyłyśmy pierwsze miejcie za potrawę ""gołąbki w dwóch odsłonach"". Wraz z sołectwem Nowa Wieś zaprezentowałyśmy też uwity przez nas wieniec dożynkowy.

W swoje działania wkładamy wiele serca i czasu. Szkolimy się, wzajemnie inspirujemy i wciąż przekraczamy własne granice, by się rozwijać, uczyć, realizować swoje pasje i marzenia. Ważną częścią naszej działalności jest też zachowanie lokalnej tradycji i kultury, dawnych obyczajów, przepisów, obrzędów. Mamy w swoim dorobku własny hymn i fraszki pisane na różne okazje, opowiadające o troskach, radościach i obawach mieszkańców Nowej Wsi.

27 z 40
KGW Pruszyn...

KGW Pruszyn
Kategoria KGW Roku
Gmina Siedlce
powiat siedlecki
sms o treści WAK.843 na numer 72355

28 z 40
KGW Teraz My w Maruszowie...

KGW Teraz My w Maruszowie
Kategoria KGW Roku
Gmina Lipsko
powiat lipski
sms o treści WAK.224 na numer 72355

Koło Gospodyń Wiejskich w Maruszowie działało już w latach 50. Swoją działalność reaktywowało w 2004 r. Dzisiaj, my ich córki i wnuczki kultywujemy te piękne tradycje, które One rozpoczęły. My tak jak nasze poprzedniczki spełniamy swoje marzenia, a także dzielimy się i wymieniamy doświadczeniami. W ,,KOLE'', które występuje pod nazwą ,, TERAZ MY'' jest 21 osób. Mamy mały zespół śpiewaczy, który występuje na imprezach lokalnych. Na swoim terenie bierzemy udział w ,,Święcie Plonów'', ,,Święcie Chleba'', ,,Ziemniaka'' , a także w różnych jarmarkach i kiermaszach. Same dekorujemy stoły, wijemy wieńce dożynkowe, pieczemy różne ciasta, a także przyrządzamy potrawy regionalne z naszego terenu. Część z nas haftuje, szydełkuje, robi na drutach. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z naszymi władzami, które nas bardzo wspierają, a także lokalnie z druhami z OSP. Chętnie spotykamy się przy różnych okazjach wspólnie biesiadując i śpiewając. Miło spędzamy czas w naszej świetlicy, która została wyremontowana przy udziale Urzędu Miasta i Gminy w Lipsku.

Pozostało jeszcze 11 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Ścigacze z "Gwiezdnych Wojen" nad Śląskiem? Tym razem to nie science fiction

Ścigacze z "Gwiezdnych Wojen" nad Śląskiem? Tym razem to nie science fiction

1 maja. Burzliwa historia Święta Pracy

1 maja. Burzliwa historia Święta Pracy

Geniusz Latającego Holendra, a za chwilę armata Raphinhi. Co za mecz w Barcelonie

Geniusz Latającego Holendra, a za chwilę armata Raphinhi. Co za mecz w Barcelonie

Zobacz również

1 maja. Burzliwa historia Święta Pracy

1 maja. Burzliwa historia Święta Pracy

Robert Lewandowski wciąż może zostać królem - Jak wygląda klasyfikacja strzelców?

Robert Lewandowski wciąż może zostać królem - Jak wygląda klasyfikacja strzelców?