
Zamek w Mielniku
Nieistniejący obecnie zamek w Mielniku, powstający od XV wieku i rozbudowany w stylu renesansowym w XVI wieku. Zniszczony został w połowie XVII wieku. W stanie ruiny zachował się kościół zamkowy (na zdj.).

Zamek w Tykocinie
Renesansowy zamek został zbudowany dla króla Zygmunta Augusta na planie zbliżonym do trapezu z dziedzińcem i 4 cylindrycznymi wieżami w narożach. Wnętrza zamku były bogato dekorowane. W tym samym czasie mury zamku otaczał położony w odległości 15 metrów dodatkowy ceglany mur z czterema podkowiastymi bastejami otoczony fosą. Otaczająca zamek fortyfikacja obejmowała obszar o powierzchni ponad 6 hektarów. Długość jednego boku fortecy wynosiła ok. 250 m.
O odbudowie zamku przeczytasz tutaj

Ruiny browaru w Jeżewie Starym
W 1859 folwark Jeżewo wraz z 850 ha kupił Jan Gloger, który założył tu sad, w którym wyhodował jedną z pierwszych nowoczesnych odmian jabłoni, odporną na mrozy "glogerówkę". We wsi mieszkał jego syn Zygmunt Gloger, historyk i krajoznawca, z czasem przejmując majątek. Około 1880 Gloger zbudował w Starym Jeżewie browar funkcjonujący do lat 50. XX wieku. Do 1939 istniało w miejscowości jego muzeum.

Jantarowy Kasztel Kiermusy
W Jantarowym Kasztelu w Kiermusach (budynku wzorowanym na XVII-wieczny kasztel) swoją siedzibę ma Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hofmanna
Muzeum zostało otwarte w maju 2013 roku. Na terenie muzeum znajduje się ekspozycja średniowiecznych narzędzi tortur (madejowe łoże, kołyska Judasza, maski hańby, beczki hańby, gilotyna, szafot i inne).