
Kasztelik korona podlasia
Zamek przy drodze z Siemiatycz do Mielnika Jerzy Korowicki z Siemiatycz zbudował z... polnych kamieni. Każdy „kamyczek“ własnoręcznie rozbijał i układał w betonowej zaprawie, jeden na drugim. Budowa trwała kilka lat.
Więcej: Z polnych kamieni zbudował zamek. Z mostem i fosą!

Ruiny kościola w Mieruniszkach
Ruiny gotycko-renesansowego kościoła ewangelickiego z lat 1695-1710, spalonego w 1945.

Forty w Piątnicy
Istnieje legenda o niezbadanym dotychczas tunelu biegnącym pod rzeką Narwią i łączącym forty z klasztorem ojców kapucynów. Są to jednak niczym nieuprawnione domysły; wykonanie pod rzeką kilkukilometrowych podziemnych chodników nie miało sensu z punktu widzenia wojskowości, przekraczało możliwości techniczne ówczesnych wojsk inżynieryjnych i nie ma odzwierciedlenia w materiałach źródłowych.

Góra Zamkowa w Drohiczynie
Na Górze Zamkowej do czasu „potopu szwedzkiego” wznosił się zamek obronny. Pierwszy zamek drewniany, znajdujący się w strefie obwarowań grodu, był wielokrotnie niszczony do XIV w. Wówczas zniszczony został przez księcia Janusza Mazowieckiego w 1382, a w 1383 przez Jagiełłę.
Odbudowany w czasach panowania Jagiellonów, uległ z czasem przekształceniu w siedzibę administracyjną i sądową tracąc znaczenie militarne. Na dzisiaj punkt widokowy na malowniczą dolinę rzeki Bug.