![Spacer po starym Szczecinie. TOP 10 miejsc do spacerowania i odkrywania historii miasta [ZDJĘCIA]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/4c/b3/5a0ac53bc160b_o_large.jpg)

Port - Freihafen
Początek dwudziestego wieku. Na starym zdjęciu widzimy wejście główne do dawnego portu wolnocłowego. W budynku po prawej stronie znajdowała się siedziba portowej straży pożarnej. Port wolnocłowy otwarto w 1898 roku.
Najpierw oddano do użytku Basen Wschodni, a następnie, w 1910, Basen Zachodni. Strefa wolnocłowa portu zajmowała wówczas 60 ha, w tym 22 ha stanowiły wody. W 1911 roku nad dolną Parnicą (nad jej wschodnim odcinkiem) rozpoczęto budowę portu przemysłowego, gdzie w 1917 roku oddano do użytku rozległy Basen Górnośląski. W 1912 powstała też elektrownia portowa przy ul. Gdańskiej. Ukończony port w 1922 roku posiadał trzy nabrzeża przeładunkowe.
W kolejnym roku port miejski i państwowy połączył się w Szczecińskie Towarzystwo Eksploatacji Portu (niem. Stettiner Hafen Betriebsgesellschaft). W latach 20. XX wieku rozpoczęto budowę murowanych magazynów, zaczęto zastępować pale drewniane palami betonowymi, budowano wciąż nowe pomosty, nabrzeża, suwnice, wywrotki i dźwigi. W roku 1931 rozszerzono tereny portowe o wyspę Ostrów Grabowski.
Masowe bombardowania w końcowej fazie II wojny światowej zupełnie unieruchomiły port, zniszczony dodatkowo przez oddziały niemieckie przed opuszczeniem miasta i niszczone także przez dywersantów już po zajęciu miasta przez wojska radzieckie. Inwentaryzacja powojenna wykazała w porcie 80 procent zniszczeń.
Zniszczone były urządzenia (np. wszystkie 152 dźwigi), akweny były zatarasowane wrakami, tor wodny dodatkowo zamulił się w wyniku braku konserwacji.
![Spacer po starym Szczecinie. TOP 10 miejsc do spacerowania i odkrywania historii miasta [ZDJĘCIA]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/b7/f8/5a0ac53dd587b_o_xlarge.jpg)

Poststrasse - Dubois
To jeden z najpiękniejszych domów starego Szczecina. Wznosi się przy ul. Dubois nr 6, został wzniesiony na dawnych przedpolach twierdzy Szczecin. Dlatego przy jego budowie wykorzystano mało trwałe materiały, takie jak drewno.
Dom powstał w 1857 roku dla Daniela Grotha. Został zbudowany jako dom dla czterech rodzin. Po 1912 roku przeszedł modernizację. m.in. powstała ogrodowa weranda. Po 1945 roku znalazło w nim swoją siedzibę biura i laboratoria Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.