Przypadkowe odkrycie na Dolnym Śląsku. W dawnym klasztorze Magdalenek, trafiono na zabudowania sprzed kilkuset lat

Karolina Kwiatek
Opracowanie:
Ukryte pod ziemią, murowane pozostałości po dorobku XVIII wieku to niebywałe odkrycie. Warto zastanowić się w przyszłości nad wykorzystaniem potencjału tego miejsca - mówi Aleksandra Chomicz, wójt gminy Lubań.
Ukryte pod ziemią, murowane pozostałości po dorobku XVIII wieku to niebywałe odkrycie. Warto zastanowić się w przyszłości nad wykorzystaniem potencjału tego miejsca - mówi Aleksandra Chomicz, wójt gminy Lubań. Gmina Lubań
Nie tego spodziewali się robotnicy, którzy mieli za zadanie utwardzić i odwodnić jedną z działek w Nawojowie Łużyckim (woj. dolnośląskie). Podczas prac archeologicznych na terenie, który niegdyś należał do klasztoru Magdalenek, odnaleziono zapomniane podziemia. Składają się z kilku pomieszczeń.

W czwartek (24 kwietnia) władze Lubania przekazały informację o zupełnie niespodziewanym znalezisku. Podczas badań archeologicznych, które poprzedzały roboty budowlane w Nawojowie Łużyckim, trafiono na murowane relikty. To trzy, podziemne pomieszczenia, które były połączone z kompleksem dworskim. Szacuje się, że powstały w XVIII wieku.

Archeolodzy odkryli, że piwnice z kamiennymi sklepieniami są ze sobą połączone. Do pierwszej z nich można było zejść z poziomu parteru. Służyły temu szerokie na 120 cm schody. Natomiast, żeby dotrzeć do kolejnej, trzeba przejść przez ścianę. Umożliwia to portal z jasnego piaskowca. Oba pomieszczenia miały uszkodzone sklepienie. Jeszcze nie wiadomo, jaki jest stan trzeciej piwnicy, ani czy coś nie kryje się wewnątrz. Trwają prace przy jej oczyszczaniu.

- Ukryte pod ziemią, murowane pozostałości po dorobku XVIII wieku, to niebywałe odkrycie. Warto zastanowić się w przyszłości nad wykorzystaniem potencjału tego miejsca - mówi Aleksandra Chomicz, wójt gminy Lubań.

Te podziemia powstały w czasach, gdy teren przeszedł w ręce klasztoru Magdalenek z Lubania. Kupiły go w 1756 roku. Budynek powstał w czasach renesansu. Pierwsze zabudowania zostały ufundowane jeszcze w latach 70. XVI wieku przez Christopha Friedricha von Tschirnhausa. Obiekt został zniszczony w 1945 roku.

Zgodnie z założeniem inwestycyjnym, robotnicy mieli osuszyć i utwardzić działkę. Teraz zakres inwestycji może się zmienić. Władze gminy zapowiadają, że zostanie dostosowany do wytycznych konserwatora zabytków i zespołu archeologicznego. Prace zakończą się w połowie czerwca.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcia odkrytych pomieszczeń znajdziecie w galerii >>

Majątek w Nawojowie Łużyckim do połowy XVIII wieku był w rękach potomków Georga Friedricha von Hocke. W 1756 roku sprzedał posiadłość klasztorowi Magdalenek w Lubaniu (Kloster zu St. Maria Magdalena in Lauban). Dobra pozostały własnością zakonu do końca drugiej wojny światowej. W 1886r. majątek w Nawojowie Łużyckim liczył 468ha, w tym 149ha pól uprawnych, 36ha łąk, 6ha pastwisk, 269ha lasów, 8ha dróg i podwórzy gospodarczych.

Po drugiej wojnie światowej majątek przejęło państwo polskie. Folwark z dworem przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Obecnie rezydencja w Nawojowie Łużyckim posiada dwóch właścicieli.

W tym miejscu znajduje się Nawojów Łużycki:

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl