
Skorki (szczypawki)
Skorki to owady, wokół których narosło wiele mitów. Jedną z najbardziej przerażających opowieści jest ta, że z upodobaniem wchodzą do ludzkich uszu. I choć rzeczywiście może się to zdarzyć, wcale nie jest to ich ulubione zajęcie, ani miejsce bytowania. Czy szczypawki gryzą? Te owady nie atakują ale np. wzięte do ręki i przestraszone, mogą ugryźć (zrobią to jednak za pomocą żuwaczek na głowie, a nie „szczypiec” na końcu odwłoka, one służą głównie do grożenia wrogom, dlatego skorki w sytuacjach zagrożenia je unoszą). Czy skorki są pożyteczne? Warto wiedzieć, że zjadają mszyce i inne szkodniki roślin. Jednak może się zdarzyć, że uszkadzają rośliny (szczególnie pąki kwiatowe i owoce). Jednak to ich zalety sprawiają, że lepiej się ich pozbyć „pokojowo” niż po prostu zabijać.

Stonogi i prosionki
Nazwa stonoga jest myląca i często stonogami nazywamy wije (pareczniki), wyposażone w imponującą liczbę odnóży. Tymczasem prawdziwe stonogi oraz bardzo do nich podobne prosionki mają zaledwie po 7 par nóg. W dodatku wcale nie są owadami, tylko skorupiakami. Zarówno stonogi, jak i prosionki dość często występują w ogrodach i często budzą skrajne emocje. Ich wygląd może nie jest zbyt przyjemny, ale to zupełnie niegroźne zwierzęta, a w ogrodzie są pożyteczne. Należą do „sprzątaczy” ogrodu, które żywią się resztami roślin i zwierząt (rozkładają martwą materię). W dodatku oczyszczają podłoże z metali ciężkich!

Trzmiele
Trzmiele to spore. O ile ich rozmiary mogą budzić obawy, to wizerunek łagodzi pasiaste „futro” pokrywające ich ciało. Warto wiedzieć, że trzmiele to gatunek pszczół, a w Polsce żyją różne gatunki tych „bombowców”. Czy trzmiele gryzą? Tak, te owady mogą nas boleśnie użądlić (w odróżnieniu od pszczół miodnych nie zostawiają żądła w ciele „ofiary”). Jednak nie atakują same i działają tylko w samoobronie. Wystarczy ich nie niepokoić. Nie należy tego też robić dlatego, że trzmiele są niezwykle pożyteczne. Zapylają wiele roślin i są wydajniejsze od „zwykłych” pszczół. Są też pod częściową ochroną.

Złotook
Te owady zamieszkują ogrody i inne tereny zielone, ale stosunkowo często można je spotkać w domach (szczególnie jesienią, nawet zimą). Mają wydłużone, zielonkawe ciało i charakterystyczne skrzydła, które wyglądają jak zrobione z koronki. Czy złotooki gryzą? Nie. Dla człowieka nie są w żaden sposób niebezpieczne. Czy złotooki są pożyteczne? Tak! To wyjątkowo skuteczni pogromcy mszyc. Zjadają też mączliki i przędziorki. Szczególnie wydajne pod tym względem są larwy złotooków.