
Dwie emerytury po śmierci męża lub żony - dla wdowy i wdowca. Pieniądze dla 1,5 mln seniorow
"Świadczenie to będzie trwałym systemowym wsparciem dla emerytów i rencistów - a nie jednorazową zapomogą" - tak sens wprowadzenia podwójnej emerytury dla wdowy (wdowca) argumentują politycy.
Projekt ustawy przewiduje, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS. Ta regulacja ma objąć też:
- osoby w KRUS
- emeryci mundurowi,
- osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu.

Dwie emerytury po śmierci męża lub żony - dla wdowy i wdowca. Ile dostanie małżonek?
Jedno ze świadczeń miałoby być wypłacane w pełnej wysokości, a drugie w 25 procentach wartości.
Tu nadal pozostawałby wybór dla wdowca lub wdowy. Może przejść na wyższą emeryturę partnera lub (jeśli sam dostawał więcej) zostać przy swojej.
- wdowa - wdowiec zachowuje swoją emeryturę + pobiera 25 proc. renty rodzinnej,
- wdowa - wdowiec otrzymuje rentę rodzinną + 25 proc. swojej dotychczasowej emerytury.

Dwie emerytury po śmierci męża lub żony - dla wdowy i wdowca
Skąd zmiany w projekcie emerytur po zmarłym małżonku? Po śmierci partnera gwałtownie maleje ilość funduszy w domowym gospodarstwie, a nie spada wysokość comiesięcznych rachunków - np. za czynsz, czy opłaty za prąd.
By choć w części ulżyć emerytom, którzy znaleźli się samotni i w trudnej sytuacji fiansowej, zaproponowane zostały zmiany.

W zamiarach pomysłodawców "emerytalnej" ustawy o zmianie renty rodzinnej dla wdowy bądź wdowca jest to, aby dać starszym osobom wybór, a zatem i większe możliwości.
Zmiany zaproponowane w ustawie mają na celu poprawę sytuacji finansowej tych, którym ciężko żyje się (finansowo) w pojedynkę w czasach wysokiej inflacji.
Projekt ustawy trafił do Sejmu.