
Władysław Reymont
61. Władysław Reymont
Nie zrobił kariery jako dróżnik ani nie trafił za kratki za oszustwo - miał wyłudzić odszkodowanie za wypadek. Ale dzięki pracy na kolei, a dokładniej wynajmowaniu lokum u chłopa nazwiskiem Boryna, powstała monumentalna powieść „Chłopi”, za którą pisarz dostał literackiego Nobla w 1924 r.
62. Stanisław Staszic / Hugo Kołłątaj
Ojcowie Konstytucji 3 maja, twórcy polskiego oświecenia, wolnomularze, libertyni, duchowni, myśliciele, pisarze. Kanonik Hugo Kołłątaj był jednym z najaktywniejszych działaczy stronnictwa patriotycznego, a później uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Ksiądz Stanisław Staszic był pionierem spółdzielczości, a im i nie tylko im zależało na naprawie Rzeczypospolitej zepsutej przez Sasów.
63. Stanisław Ulam
Jeden z najwybitniejszych matematyków ze szkoły lwowsko-warszawskiej - jeden z pierwszych naukowców świata, którzy stosowali w swoich pracach metody komputerowe. Miał wielkie osiągnięcia w zakresie metod numerycznych i procesów gałązkowych. Stanisław Ulam brał też od 1943 r. udział w amerykańskim projekcie „Manhattan” - zajmował się opracowaniem koncepcji bomby wodorowej i jest uznawany za jednego z jej współtwórców. Pracował w słynnym ośrodku nuklearnym Los Alamos do 1967 r. Z kolei w ramach programu „Orion” pracował nad stworzeniem napędu atomowego dla rakiet kosmicznych.
64. Kazimierz Prószyński
Konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych i kamer filmowych. Wynalazł obturator - system umożliwiający równomierny, skokowy przesuw taśmy filmowej minimalizujący drgania, co eliminowało wadę migotania obrazu podczas emisji. Skonstruował też aeroskop, pierwszą ręczną, automatyczną kamerę filmową ze stabilizacją obrazu.
65. Henryk Sienkiewicz
Polacy pokochali go za „Trylogię” i za „Krzyżaków” - dał się poznać jako świetny twórca literatury popularnej, pisanej „ku pokrzepieniu serc”. To pierwszy polski noblista z dziedziny literatury - nagrodę przyznano mu za powieść o pierwszych chrześcijanach cierpiących prześladowania za panowania Nerona, czyli „Quo vadis”. Było to w roku 1905.

Max Factor
56. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura
Wigura był inżynierem, konstruktorem lotniczym, współautorem projektów samolotów RWD. Potrafił pilotować samoloty. Żwirko był pilotem wojskowym. Na przełomie lat 20. i 30. obaj panowie pilotowali wspólnie samoloty na zawodach lotniczych. W 1932 r., w samolocie RWD-6, wygrali międzynarodowy challenge lotniczy w Berlinie. Był to ich największy wspólny sukces. Niedługo potem obaj zginęli w katastrofie w Czechach.
57. Jan Czochralski
Najczęściej cytowany polski uczony we współczesnym świecie techniki. Wynalazł powszechnie dziś stosowaną metodę otrzymywania monokryształów krzemu, nazwaną później metodą Czochralskiego. Jest ona podstawowym procesem przy produkcji układów scalonych, bez których współczesny świat nie mógłby funkcjonować.
58. Jan Szczepanik
Żył na przełomie XIX i XX w. Był samoukiem. Nazywany jest polskim Edisonem, ponieważ miał przeszło 50 patentów na różne wynalazki. W tym na pierwszą kamizelkę kuloodporną, a także przełomowe projekty w zakresie barwnej fotografii i telewizji. O jego geniuszu dwukrotnie pisał sam Mark Twain.
59. Krzysztof Kieślowski
Wybitny reżyser filmów artystycznych i dokumentalnych. Jest szeroko rozpoznawalny za granicą, głównie dzięki takim filmom jak „Podwójne życie Weroniki”, trylogii „Trzy kolory” i serii „Dekalog”. Laureat wielu międzynarodowych nagród, m.in. Złotego Lwa i Srebrnego Niedźwiedzia. Był nominowany do Oscara.
60. Max Factor
Pochodził ze Zduńskiej Woli. Fortunę zrobił na emigracji w USA. Na początku XX w. wynalazł łatwo zmywalne substancje do makijażu. Założona przez niego marka kosmetyków istnieje do dziś.

Helena Rubinstein
51. Kazimierz Funk
Twórca terminu witamina (1912 r.) i pionier badań nad nimi. Urodził się w Polsce, ale kształcił się i pracował głównie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozy. Przewidywał, że brak witamin może powodować różne choroby: krzywicę, szkorbut, pelagrę. W ostatnich latach życia zajmował się badaniem przyczyn raka. Jego dorobek z pewnością powinien zostać wyróżniony Nagrodą Nobla.
52. Helena Rubinstein
Niewielka posturą (raptem 147 cm wzrostu!) Żydówka z krakowskiego Kazimierza, która została jedną z najbogatszych kobiet na Ziemi. Fortunę przyniosła jej założona na przełomie XIX i XX w. w dalekiej Australii firma kosmetyczna. W kolejnych latach jej salony pojawiły się w Wielkiej Brytanii, a potem w USA, zdobywając zaufanie mas klientek. Rubinstein została milionerką. Do śmierci nie szczędziła grosza na sztukę i działalność charytatywną. Obecnie jej firma należy do koncernu L’Oréal.
53. Irena Szewińska
Bez wątpienia jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w annałach sportu. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). W czasie swojej kariery, w latach 60. i 70., Szewińska 10 razy poprawiała rekordy świata.
54. Antoine Cierplikowski
Do historii przeszedł pod pseudonimem Antoine. Pochodził z Sieradza, zawodu fryzjera uczył się w Łodzi, ale jego wielka kariera rozpoczęła się, gdy w 1901 r. wyemigrował do Paryża. Szybko zdobył sławę wybitnego stylisty. Czesał największe gwiazdy: Josephine Baker, Coco Chanel i Brigitte Bardot. W latach 20. XX w. miał swoje salony we Francji, Japonii, a nawet Australii. W USA jego sieć obejmowała przeszło 121 salonów. U schyłku życia Cierplikowski powrócił do rodzinnego Sieradza.
55. Jerzy Kukuczka
Jako pierwszy alpinista, po Reinholdzie Messnerze, zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Zajęło mu to jedynie osiem lat. Poza tym (rekord nie pobity do dziś) udało mu się zdobyć dwa ośmiotysięczniki jednej zimy. Ponadto wytyczył własny szlak na K2, którym nikt, do tej pory, oprócz niego nie wszedł.

Ludwik Zamenhof
46. Stanisław Maczek
Legendarny dowódca 1. Dywizji Pancernej PSZ. Bohater walk w Normandii latem 1944 r. Walnie przyczynił się do zwycięstwa aliantów w ciężkiej bitwie pod Falaise. Holendrzy pamiętają go jako wyzwoliciela Bredy. Niestety w Wielkiej Brytanii, gdzie dożył swoich dni, zapomniano o jego zasługach. Tak jak Sosabowski musiał imać się różnych nieszczególnie prestiżowych zajęć, by przetrwać i utrzymać rodzinę.
47. Jan Heweliusz
XVII-wieczny astronom związany całe życie z Gdańskiem. Miał dla tej dziedziny nauki wielkie zasługi. Jako pierwszy prowadził systematyczne badania Księżyca. Proza tym skrupulatnie obserwował inne planety. Ich efektem były m.in. prace poświęcone Saturnowi i Merkuremu. Był także prekursorem badań nad kometami. Obok astronomii parał się polityką i browarnictwem.
48. Kazimierz Pułaski
Z jednej strony konfederat barski i porywacz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, z drugiej, obok Kościuszki, najsłynniejszy polski bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Nazywany jest ojcem amerykańskiej kawalerii. W bitwie pod Brandywine (1777 r.) uratował życie samego Waszyngtona. Poległ w walkach pod Savannah trzy lata później.
49. Ludwik Zamenhof
Skromny żydowski lekarz z Białegostoku, który chciał świata bez wojen. Uważał, że środkiem do tego jest stworzenie wspólnej mowy, która zjednoczy całą ludzkość. Dlatego też, wykorzystując elementy z różnych języków, powołał do życia własny, całkowicie autorski język - esperanto. Zamenhof zmarł, ale jego „wynalazek” nadal żyje - na całym świecie posługuje się nim obecnie od 100 tys. do 2 mln ludzi.
50. Józef Poniatowski
Jego namiętnościami były wojna, kobiety i muzyka. Najpierw służył w armii austriackiej, w której szeregach walczył przeciwko Turkom. Potem był oficerem w wojsku polskim. W 1792 r. wsławił się zwycięstwem nad Rosjanami pod Zieleńcami. Brał udział w insurekcji kościuszkowskiej, a następnie w wojnach napoleońskich, w tym wyprawie na Moskwę. Zginął w 1813 r. w Niemczech.