
Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, odbędzie się 9 czerwca 2018.
TOP 20 Najlepsze atrakcje Industriady 2018:
12. Elektrociepłownia Szombierki, Bytom
Tu zabawa rusza już 8 czerwca (piątek) o godz. 18.30, w ramach tzw. Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2018, zapraszając do „Kobiecej przestrzeni kultury” w hali maszyn EC Szombierki. Wydobędziemy z zakamarków pamięci bytomianki, które odegrały znaczącą rolę w historii miasta i regionu, wyświetlimy film „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” reż. Alicji Schatton, opowiadający historię zakładu z punktu widzenia ludzi, którzy współtworzyli to miejsce. W programie nie zabraknie współczesnej twórczości artystek/ów ze Śląska: Pola Vesper, Michał Rejner, Dorota Hadrian uchylą rąbka tajemnicy, dlaczego kobieta jest tak inspirująca. Wszystkie wydarzenia w ramach „Rozruchu Maszyn” połączy ilustracja muzyczna w wykonaniu formacji darkest birds, przedstawiając EC Szombierki jako tło dla gry wyobraźni.
W sobotę 9 czerwca będzie można zwiedzić obiekt EC Szombierki oraz zobaczyć wnętrze wieży zegarowej (tylko dla osób, które zarezerwowały miejsce na [email protected]). Wszystkich pozostałych mieszkańców zapraszamy na piknik pod elektrociepłownią: EINTOPF pod EC oraz do uczestnictwa w innych atrakcjach, takich jak zabawa terenowa typu quest pt. „Fortuna za jeden uśmiech, czyli jak stać się Joanną Gryzik” oraz słynny bytomski wyścig na obcasach „Szpilki kontra Bruk” – który tym razem zawita pod elektrociepłownią. W programie także coś dla dzieci i rodzin: warsztaty kulinarne „Kulanie klusek i śląski obiad”, ciekawe zajęcia „W starym atelier”, czyli fotografie w strojach z epoki na tle elektrociepłowni, warsztaty kreatywne „Dziecięca Industriada” oraz animacje i zabawy z Fabryką Kultury.
Miłośnicy sztuki będą świadkami powstawania muralu z Joanną – Industrią, fani historii będą mogli wziąć udział w spotkaniu „Śląskie siłaczki a literatura” i obejrzeć film „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” a roztańczeni – uczestniczyć w warsztatach tanecznych przygotowanych przez Teatr Rozbark. Tańcem również zakończymy tegoroczną Industriadę w elektrociepłowni.
O 20:00 odbędzie się Postindustrialna Potańcówka w Hali Maszyn, gdzie rytm nadawać będą didżeje z Silesian Banquet Union, a dla tych którzy pojawią się u nas pół godziny wcześniej – do obejrzenia performance taneczny przygotowany przez mufmi i Teatr Rozbark – Industrialny Walc Śląskiego Kopciuszka.

Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, odbędzie się 9 czerwca 2018.
TOP 20 Najlepsze atrakcje Industriady 2018:
13. Kolonia Robotnicza Ficinus, Ruda Śląska, ul. Kubiny
W Kolonii Robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej, a dokładnie w kościele Ewangelicko-Augsburskim Odkupiciela na uczestników czeka spektakl „Femina Silesia”, który przybliża zapomniane i niedocenione postaci kobiet (godz. 20.30). Wcześniej, bo o 15.30 wystąpi Joanna Bartel, a o 16 odbędzie się spektakl Rajcula warzy.

Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, odbędzie się 9 czerwca 2018.
TOP 20 Najlepsze atrakcje Industriady 2018:
14. Muzeum Śląskie, Katowice
Muzeum Śląskie w Katowicach proponuje instalację muzyczną „Mother Logde I-III” w niedawno odnowionym budynku przy Szybie Bartosz (godz. 12, 14, 18 i 19).
Pamiętać także należy o wystawie Arkadiusza Goli, fotoreportera Dziennika Zachodniego. To fotograficzny esej opowiadający o pracy kobiet w kopalniach. Powstawał kilka lat w kopalniach węgla kamiennego w naszym regionie oraz w kopalniach miedzi i soli. To pokaz slajdów, który można oglądać od 10 do 20. O 16 odbędzie się spotkanie autorskie z Arkiem Golą.

Święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, odbędzie się 9 czerwca 2018.
TOP 20 Najlepsze atrakcje Industriady 2018:
15. Kanał Gliwicki, Przystań Łabędy, Gliwice.
Z przystani na Kanale Gliwickim będzie można wypłynąć w rejs zabytkowym statkiem Foxtrot. Dopłyniemy do portu lub Huty Łabędy, a czas umili nam przewodnik (konieczna wcześniejsza rezerwacja, bilety 12,5 zł). Dzień wcześniej, 8 czerwca, również z przewodnikiem, będzie można pospacerować po Gliwicach i spojrzeć na miasto z kobiecej perspektywy.