9/14
Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Absolwent KUL. Były...
fot. fot. Marek Szawdyn/ Polska Press

Jakub Stefaniak

Kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Absolwent KUL. Były dziennikarz związany m.in. z TVP Lublin. Od ponad 10 lat mieszkaniec stolicy. Aktualnie rzecznik prasowy PSL. Wiek: 37 lat

Dlaczego chce pan zostać prezydentem Warszawy?

Mieszkam i pracuję w Warszawie, tu do szkoły chodzi moja córka, tu z rodziną spędzam czas wolny i chcę, żeby Warszawa była lepsza. Dobre inicjatywy, które funkcjonują, chcę rozwijać, ulepszać, ale przede wszystkim wprowadzać swoje pomysły. To szereg ułatwień systemowych, które pozwolą lepiej żyć tym, którzy płacą w Warszawie podatki. Mieszkańcy Warszawy nie muszą głosować na dwóch kandydatów w myśl wyboru mniejszego zła. Mogą zagłosować na mnie, na pewno się nie zawiodą.

Jak ocenia pan 12-letnią kadencję prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Umiarkowanie. Ktoś kto mówi, że nic nie zrobiła, kłamie, ale widzę, że jest jeszcze dużo pracy. Widzę, że mieszkańców denerwuje np. tzw. „słupkowanie Warszawy”, myślę, że większy nacisk trzeba położyć na programy senioralne, politykę mieszkaniową i walkę ze smogiem. Bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich mieszkańców to wyzwanie na zbliżającą się kadencję.

Jakie pana zdaniem są obecnie największe problemy Warszawy i warszawiaków?

Każdy ma inne, najważniejsze jest to, by słuchać ludzi i reagować na bieżąco. Nie chciałbym by mieszkańcy Warszawy kiedykolwiek mieli wrażenie, że nikt ich nie słucha. To oni decydują, komu powierzają zarządzanie miastem, ale oczekują w zamian poprawy jakości życia.

Jakie kluczowe decyzje podejmie pan w ciągu pierwszych 100 dni swojego urzędowania?

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, rewizja kompetencji Straży Miejskiej, usprawnienie monitoringu. Strażnicy nie powinni pełnić roli parkingowych tylko wspierać policję w dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców. Wprowadzę też Kartę Warszawskiego Seniora - obiady za 5 zł, bezpłatne zajęcia w klubach seniorów i próby generalne w teatrach. Powołam fundusz senioralny i ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Poza tym wprowadzę bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich uczniów w Warszawie. To tylko niektóre z decyzji, jakie podejmę.

Czym zazwyczaj porusza się pan po stolicy? W jakim kierunku powinien rozwijać się transport w Warszawie?

Lubię jeździć rowerem, często korzystam z metra, ale nie będę ukrywał, że często jeżdżę też samochodem. To powszechne, gdy trzeba odwieźć dziecko do szkoły lub po pracy jechać na zakupy, jeśli robi się je raz w tygodniu. Dlatego nie traktowałbym kierowców jak persona non grata, w pierwszej kolejności rodziców odwożących dzieci do szkół czy przedszkoli. Ale oczywiście mój pomysł stopniowego wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miałby być zachętą, by w miarę możliwości kierowcy przesiedli się do autobusów czy tramwajów. Wtedy nie trzeba byłoby na siłę zwężać ulic pod ścieżki rowerowe, bo natężenie ruchu byłoby mniejsze, a karetka czy straż pożarna nie musiałaby się „gimnastykować” po wąskich uliczkach w czasie interwencji.

Lotnisko - czy Warszawa potrzebuje nowego portu lotniczego (CPK), czy może rozbudować Modlin?

Nie ma zgody na likwidację lotniska Chopina. Trzeba postawić na zrównoważony rozwój portów lotniczych - rozwijać Modlin jako II port dla Warszawy. Bajki o centralnym lotnisku zostawmy rządowi, Polacy się z nich śmieją, że już stocznię w Radomiu chcieli kiedyś budować.

Jak wygląda pana wizja warszawskiego metra? Zamierza pan budować nowe linie?

To racjonalna wizja - przyspieszyć w miarę możliwości dokończenie tych inwestycji na które są pieniądze i plany. I dalej - we współpracy z zarządem wojewódzkim (środki unijne) budowa kolejnej linii.

Tęcza na placu Zbawiciela - pana zdaniem powinna stać, czy powinna zostać usunięta?


To nie tęcza jest problemem a ideologia wokół. Osobiście nie przeszkadza mi żaden pomnik stojący w Warszawie pod warunkiem, że nikt na siłę nie będzie mi kazał go czcić. Mieszkańcy Warszawy powinni mieć wybór. Proszę jednak pamiętać że zamiast pomników i figur lepiej czasem „zbudować” pomnik żywy - obiekt sportowy imienia danej osoby którą chcemy uczcić etc. To będzie z korzyścią dla mieszkańców.

Za pana kadencji po warszawskich ulicach będą mogły przejść Parada Równości i marsz ONR?

Tak. Marsz ONR również, ale bez łamania prawa.

Reklamy w przestrzeni miejskiej - czy pana zdaniem ich ilość powinna zostać ograniczona?

Z pełną odpowiedzialnością mówię że wyskakujące zewsząd banery i bilboardy to nie moja bajka. Więcej zieleni mniej reklam. Idźmy w tym kierunku.

Co po pana/i zwycięstwie stanie się z kwestią wyjaśniania dzikiej reprywatyzacji w Warszawie?

Potrzebna jest duża ustawa reprywatyzacyjna. Moim ekspertem od spraw reprywatyzacji jest Bartłomiej Opaliński - członek komisji weryfikacyjnej i kandydat do rady miasta w okręgu Śródmieście-Ochota. Mam nadzieję, że dojdzie do debaty „jedynek” w temacie reprywatyzacji - to nasz postulat bo - warszawska afera jest bez wątpienia jednym z tematów tegorocznej kampanii.






10/14
Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach...
fot. fot. Marek Szawdyn/ Polska Press

Andrzej Rozenek

Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat z listy Ruchu Palikota. Kandydował już na urząd prezydenta.

Nie odpowiedział na pytania

11/14
Kandydat Zjednoczonej Prawicy. Wiceminister sprawiedliwości...
fot. Szymon Starnawski /Polska Press

Patryk Jaki

Kandydat Zjednoczonej Prawicy. Wiceminister sprawiedliwości oraz przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie.

Nie odpowiedział na nasze pytania.

12/14
Założyciel i lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Od lat...
fot. Szymon Starnawski /Polska Press

Piotr Ikonowicz

Założyciel i lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Od lat działa na rzecz potrzebujących i pokrzywdzonych. Poseł II i III kadencji.

Nie odpowiedział na nasze pytania.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Tragiczna powódź. "Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już przeszło"

Tragiczna powódź. "Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już przeszło"

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Zobacz również

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie