
Maroko
Również marokańska policja aresztowała kilkanaście osób pod zarzutem szerzenia fałszywych informacji na temat epidemii – w tym kobietę, która wykorzystywała swój kanał na Youtube, aby szerzyć teorie spiskowe na jej temat – w tym twierdzenia, że choroba w ogóle nie istnieje. 19 marca rząd zatwierdził przepisy, które mają na celu walkę z fake newsami i cyber-przestępczością.

Niemcy, Monachium
Na całym świecie trwają aresztowania związane z #coronachallenge – idiotycznym i niebezpiecznym trendem w social mediach, zachęcającym do lizania przedmiotów w miejscach publicznych lub kaszlu w zatłoczonych miejscach. Jaki cel ma to wyzwanie? Czy ma to być pokaz brawury? Jak nietrudno się domyślić, poszukiwanie w tym jakiekolwiek sensu jest bezcelowe. Łatwo jednak uchwycić uczestników – wrzucają bowiem filmiki pod swoim nazwiskiem, z urządzeń wyposażonych w lokalizatory. W Monachium aresztowano 33 -latka, który oblizywał maszynę do sprzedaży biletów. Nie jest zaskoczeniem, że u niektórych z tych osób faktycznie zdiagnozowano koronawirusa (np. u popularnego influencera Larza).

Włochy
Maseczki ochronne stają się powoli dobrem luksusowym, które można sprzedać za dobrą cenę. Nic dziwnego, że stają się obiektem zainteresowania przestępców. We włoskim mieście Brindisi policja aresztowała dwóch mężczyzn, którzy ukradli w sumie ok. 12 tys. maseczek. Dwaj bracia, w wieku 23 i 30 lat, są oskarżeni o kradzież 8100 masek, sporej sumy pieniędzy, pobicie i grożenie nożem. Jak podaje portal Euronews, ofiarą mężczyzn padł chiński sklepikarz, który miał dla nich za opłatą sprowadzić partię jednorazowych maseczek chirurgicznych.