5/16
Korzeń omanu w medycynie chińskiej od wieków stosowany był w...
fot. MAleks/Getty Images

Oman wielki działa na glisty i owsiki

Korzeń omanu w medycynie chińskiej od wieków stosowany był w przypadku niestrawności, wzdęć i zgagi. Roślina ta jest źródłem laktonu seskwiterpentynowego, który jako silny olejek eteryczny działa przeciwpasożytniczo. Napar z korzenia omanu sprawdzi się w przypadku zakażenia glistą, włosogłówką i owsikami. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest ciąża, karmienie piersią, wiek poniżej 12 lat, a także alergia na oman.

Jak przygotować napar? Wystarczy łyżkę pokruszonego korzenia zalać 300 ml wrzątku, parzyć pod przykryciem 35 minut, a następnie odcedzić. W przypadku pasożytów układu pokarmowego zaleca się pić jedną porcję naparu dziennie, najlepiej na czczo.

6/16
Mięta jest źródłem mentolu, czyli olejku eterycznego o...
fot. La_vanda/Getty Images

Mięta lekarska i mięta pieprzowa działają przeciwpasożytniczo

Mięta jest źródłem mentolu, czyli olejku eterycznego o działaniu pobudzającym wydzielanie kwasów żołądkowych. To dzięki tym właściwościom wspomaga leczenie objawów niestrawności, w tym bólu brzucha, zgagi i nudności. Wykazano również, że napary i nalewka z mięty mogą wspomagać leczenie pasożytniczego zakażenia układu pokarmowego. Napary te uznawane są za bezpieczne, dlatego można je stosować u dzieci i kobiet ciężarnych, jednak warto przed ich spożyciem skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak przygotować napar? Wystarczy łyżkę ziela zalać 300 ml wrzątku, parzyć pod przykryciem 25 minut, a następnie odcedzić. Tak przygotowany napój można pić nawet 4 razy dziennie.

7/16
Ziele szałwii lekarskiej słynie ze swoich właściwości...
fot. tycoon751/Getty Images

Szałwia lekarska wspomaga odrobaczenie

Ziele szałwii lekarskiej słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych i ściągających, dlatego często stosowane jest w przypadku zapalenia jamy ustnej. Dodatkowo napary z szałwii mogą wspomagać odrobaczanie organizmu, szczególnie w przypadku owsików ludzkich. Naparów z tej rośliny nie poleca się jednak kobietom ciężarnym i karmiącym, ponieważ szałwia zmniejsza ilość wydzielanego mleka. Dodatkowo uważać na nie powinny osoby z ostrym nieżytem żołądka.

Jak przygotować napar? Wystarczy łyżkę suszonego ziela zalać 300 ml wrzątku, parzyć pod przykryciem 30 minut, a następnie odcedzić. Tak przygotowany napój można pić 2 razy dziennie.

8/16
Nalewka z orzechów włoskich to tradycyjny środek na...
fot. izzzy71/Getty Images

Zielone orzechy włoskie na pasożyty układu pokarmowego

Nalewka z orzechów włoskich to tradycyjny środek na niestrawność i pasożyty układu pokarmowego. Przygotowuje się ją z niedojrzałych orzechów włoskich, które są źródłem wielu cennych składników aktywnych. Orzechówkę stosuje się tylko w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, a nie jako element profilaktyki. Nalewka w swoim składzie zawiera alkohol, który wykazuje niekorzystny wpływ na organizm, dlatego nie należy przekraczać ustalonej dawki leczniczej, która wynosi maksymalnie 20-40 kropel dziennie.

Przeciwwskazaniami do jej spożywania jest ciąża i karmienie piersią i wiek poniżej 18. roku życia. Dodatkowo powinny jej unikać osoby przyjmujące przewlekle leki, a także chorzy na cukrzycę, wrzody żołądka i jelit, refluks żołądkowo-przełykowy oraz osoby z alergią na orzechy włoskie.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Wisła z Pucharem Polski!!! Niewiarygodny sukces krakowian na Stadionie Narodowym

Wisła z Pucharem Polski!!! Niewiarygodny sukces krakowian na Stadionie Narodowym

Wybrali się rowerami z Berlina do Warszawy. W Dzień Flagi byli w Gorzowie

Wybrali się rowerami z Berlina do Warszawy. W Dzień Flagi byli w Gorzowie

Kibice Pogoni i Wisły w drodze na finał Pucharu Polski. Dużo zdjęć

Kibice Pogoni i Wisły w drodze na finał Pucharu Polski. Dużo zdjęć

Zobacz również

Pierwsza oprawa kibiców Wisły Kraków na finale Pucharu Polski

Pierwsza oprawa kibiców Wisły Kraków na finale Pucharu Polski

Rozpoczynamy Grand Tour, czas na Włochy. Etapy, faworyci, Polacy i historia!

Rozpoczynamy Grand Tour, czas na Włochy. Etapy, faworyci, Polacy i historia!