
Kwarantanna dla pracowników z Ukrainy i Białorusi
Osoba, która przekroczyła granicę RP, stanowiącą granicę zewnętrzną UE, musi odbyć obowiązkową, 10-dniową kwarantannę. Zasady te obejmują między innymi pracowników tymczasowych z Ukrainy i Białorusi.
Kwarantanny nie muszą przechodzić m.in. cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu oraz cudzoziemcy posiadający prawo do pracy w naszym kraju.
Polscy pracownicy powracający z pracy za granicą są zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny, jeżeli pracowali na terenie UE lub EOG oraz w innych, wyjątkowych sytuacjach określonych przepisami prawa.

Kwarantanna a zasiłek opiekuńczy
Rodzice, którzy muszą zostać z dzieckiem skierowanym na izolację lub kwarantannę, aby się nim opiekować, mają prawo do zasiłku opiekuńczego. Muszą jednak posiadać skierowanie od inspektora sanitarnego (w przypadku izolacji skierowanie może wystawić również lekarz).

Zrobienie testu na koronawirusa a skrócenie kwarantanny
Nawet jeżeli pracownik zrobi prywatnie test na koronawirusa, nie zwolni go to z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny. Strategia Walki z Pandemią COVID-19 (jesień 2020) zakłada robienie badań wyłącznie osobom z objawami choroby.
Okres kwarantanny można jednak skrócić, jeżeli pracownik zostanie skierowany na testy na koronawirusa ze względu na wyjątkowe okoliczności. Taka praktyka najczęściej jest stosowana w przypadku personelu medycznego.