
Czym jest budżet obywatelski? Dlaczego branie czynnego udziału w tym procesie jest tak istotne? To mieszkańcy najlepiej wiedzą, jakie potrzeby generuje ich otoczenie. Korzystając z narzędzia, jakim jest budżet obywatelski mamy szanse je zaspokoić i poszukać innowacji społecznych. Sprawdź na kolejnych slajdach 7 rzeczy, które trzeba wiedzieć o tym narzędziu samorządności.

1. Budżet obywatelski to określenie wydzielonej części budżetu samorządu terytorialnego. Zazwyczaj jego kwota jest odgórnie wyznaczona. Są z niej finansowane inicjatywy i projekty, które zgłasza społeczeństwo lokalne.

2. Budżet obywatelski jest określeniem nieformalnym. Nazywany jest również budżetem partycypacyjnym. Jego idea wkomponowuje się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego i świadomości posiadanie realnego wpływu na nadzór pożytkowania środków publicznych przez mieszkańców miast i gmin.

3. W ramach budżetu obywatelskiego miasto, czy gmina wyznacza kwotę, którą jej mieszkańcy mogą przeznaczyć na zgłoszone projekty. Mieszkańcy mają szansę opowiedzieć się za konkretną inicjatywą oddając na nią swój głos.