
Niekaralność (5%)
Niektórzy pracodawcy wymagają niekaralności. Czysta kartoteka ma np. znaczenie w przypadku wakatów dla niektórych kierowców.

Posiadane certyfikaty, licencje i pozwolenia (5%)
Około 5% respondentów skłamało na temat posiadanych dokumentów poświadczających ich kompetencje.
- Osoby, które aplikują do pracy, powinny pamiętać, że doświadczony rekruter dokładnie ich sprawdzi, np. w internecie lub podczas rozmowy telefonicznej. Wpisanie do CV niepełnych dat zatrudnienia lub mało wiarygodnych osiągnięć często dyskwalifikuje kandydata już na początku procesu rekrutacyjnego — mówi Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer i autorka badania.

Czy chcemy kłamać w CV?
40% ankietowanych zadeklarowało, że mogłoby zrezygnować z podawania nieprawdziwych informacji w CV, ponieważ jest to nieuczciwe. 29% ankietowanych woli mówić prawdę w curriculum vitae ze względu na strach przed byciem przyłapanym na gorącym uczynku.

Kłamstwo ma krótkie nogi
Kłamstwa w CV nie wynikają z chciwości, ale raczej z desperacji osób poszukujących pracę. Wysyłanie dziesiątek, a nawet setek aplikacji przy jednoczesnym braku odzewu ze strony pracodawcy potrafi być frustrujące.
Specjaliście ds. HR potrafią jednak bardzo szybko rozpoznać nieścisłości w dokumentach aplikacyjnych. Gdy odkryją prawdę, kandydat prawdopodobnie zostanie skreślony.