
Pamiątki z obozów internowania
Wśród pamiątek po stanie wojennym, przekazanych Archiwum Akt Nowych, znajduje się koszula ozdobiona haftem, wykonana przez jedną z internowanych działaczek.
- Jest to koszula, którą wyhaftowała konkretna osoba, Alina Cybula-Borowińska. Osobiście nam ją zresztą przekazała. Była internowana w Gołdapi, tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Tam spotykały się te wszystkie kobiety, które były internowane. Było ich bardzo dużo. Poszczególne części tego ośrodka w Gołdapi miały swoje nazwy (stąd widoczna na hafcie nazwa „Kamczatka” – przyp. Red.). Alina Cybula-Borowińska była znaną działaczką również po wyjściu z interny. Aktywnie działała w zakładach mieszczących się w Warszawie Wschodniej, tam gdzie obecnie są zakłady Siemensa - tak historię koszuli opisuje dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.

Papier toaletowy z wizerunkiem generała Jaruzelskiego
Papier toaletowy z podobizną generała Wojciecha Jaruzelskiego.
- Takich papierów powstawało bardzo dużo. Na tym papierze odciśnięta jest pieczątka. Dzisiaj taki papier – tyle, że z wizerunkiem Putina - można kupić na Krakowskim Przedmieściu. Papier toaletowy produkowany był też w latach 80. z wizerunkiem Jerzego Urbana był najlepszym barometrem uczuć, jakimi Polacy darzyli tych dwóch tyranów: tyrana władzy i tyrana propagandy. Pojawiali się też na szeregu karykatur - tak opisuje eksponat Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Lech Wałęsa
Jedna z grafik będąca pamiątką po ruchu oporu "Solidarności". Przedstawia wizerunek Lecha Wałęsy.

Talon na trzykilogramową paczkę żywnościową
Bez posiadania tego dokumentu nie można było przekazać paczki żywnościowej osobie uwięzionej.