Pogrzeb papieża Franciszka będzie miał wymiar religijny i polityczny. Na uroczystości do Watykanu przybędzie 170 delegacji – głów państw, przywódców religijnych. Co ciekawe miejsce pochówku papieża znajdować się będzie poza Stolicą Apostolską (zazwyczaj papieży chowano w Grotach Watykańskich), w oddalonej o sześć kilometrów bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Gdzie zostanie pochowany papież Franciszek?
Bazylika Santa Maria Maggiore – Świętej Marii Większej była bliska duchowo Franciszkowi. Jak podkreśla dr Janusz Sibora, historyk dyplomacji z Uniwersytetu Gdańskiego, ze świątynią tą związany był od początku swojej posługi.
- On w tej świątyni, przed obrazem Matki Bożej, słynącym z mocy czynienia cudów, modlił się przed każdą zagraniczną pielgrzymką i po powrocie. Zażyczył sobie prostego grobu w ziemi, z płytą z imieniem – mówi dr Sibora.
Historia miejsca, które stanie się miejscem pochówku papieża Franciszka sięga IV w. n.e., kiedy papież Liberiusz oraz rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 Wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg. Papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła. Budowa rozpoczęła się w 432 r., a do prac wykorzystano elementy rzymskiej świątyni Junony, która znajdowała się w tym miejscu. W kościele umieszczono ikonę znaną dziś jako Matka Boża Śnieżna, uznawaną za obraz cudowny.
W bazylice Świętej Marii Większej znajdują się również relikwie żłóbka świętego.
Dzisiejszy wygląd bazyliki jest efektem wieloletnich zmian budowlanych, postępujących od średniowiecza, przez renesans, barok i oświecenie.
Do elewacji przylegają dwie, jednakowe fasady pałaców kapituły.
Po prawej stronie, nad bryłą budowli góruje romańska kampanila o wysokości 75,0 m.
Loggia w fasadzie ozdobiona jest mozaikami z XV wieku. W centralnej części znajduje się medalion z postacią Chrystusa. Ułożone w pasy sceny ilustrują legendę o śniegu, związaną z powstaniem bazyliki.
Trójnawowe wnętrze bazyliki ma długość 86,0 m. Posadzka to XII-wieczne dzieło kamieniarzy ze szkoły Cosmatich
Renesansowy sufit zaprojektowany przez Giuliano da Sangallo został ozdobiony złotem przywiezionym przez Krzysztofa Kolumba
Co ciekawe, od 2016 roku archiprezbiterem bazyliki Matki Bożej Większej jest polski kardynał Stanisław Ryłko. Duchowny związany od lat jest z instytucjami Stolicy Apostolskiej.
Polski akcent w sercu Rzymu. Zamek w Malborku na fresku
Wnętrze świątyni jest bogato zdobione. Stanowią ją malowidła i mozaiki z poszczególnych okresów budowy bazyliki Matki Bożej Większej.
Co ciekawe, z przylegającego do bocznej nawy bazyliki Santa Maria Maggiore baptysterium znajduje się wejście do zakrystii. Jej ściany i sklepienie pokrywają freski. Wśród nich widnieje obraz przedstawiający zamek w Malborku.
Inne polskie ślady w bazylice Santa Maria Maggiore to fresk przedstawiający świętą Kingę wśród dwóch innych niewiast oraz płaskorzeźba obrazująca pojednanie pomiędzy królem polskim Zygmuntem III Wazą a austriackim arcyksięciem Maksymilianem III po bitwie pod Byczyną, do którego przyczynił się legat papieski, kardynał Hipolit Aldobrandini. Uznano to wydarzenie za jedno z ważniejszych osiągnięć pontyfikatu papieża Sykstusa V, który spoczywa w jednej z kaplic bazyliki Świętej Marii Większej.
Papież Franciszek a Polska. Czy miał szczególny stosunek do naszego kraju?
Przypomnijmy, Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) urodził się w 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires. Był argentyńskim jezuitą, arcybiskupem metropolitą Buenos Aires i prymasem Argentyny w latach 1998 - 2013. W roku 2013, po rezygnacji Benedykta XVI, został wybrany na 266. następcę św. Piotra i zwierzchnika Kościoła katolickiego. Był pierwszym papieżem, pochodzącym z Ameryki Południowej.
Polskę odwiedził raz, w 2016 r. Uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Podkreślał jednak, że w swojej drodze kapłańskiej czerpał z nauk św. Jana Pawła II.
- Franciszek dla prostych ludzi był wymarzonym ojcem świętym. Był pierwszym papieżem, którego encykliki przeczytałam w całości. Pisał je językiem normalnym, takim, jak posługują się współcześni. Nie były oderwane od życia, odnosiły się do ludzkich trosk, radości, takich codziennych – mówi Justyna Zorn, działaczka katolicka z Gdyni.
Skąd Malbork w Watykanie? Wyjaśniamy
Dla Polek i Polaków, nie tylko wiernych Kościoła, jest to ciekawostka – zarówno architektoniczna, jak i symboliczna. Skąd w świątyni w Rzymie malowidło zamku w Malborku, znajdującego się dziś w Polsce, na terenie Pomorza?
Odpowiedź wiąże się z historią największego, zachowanego gotyckiego zamku na świecie i jego budowniczymi z Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, zwanego w Polsce Krzyżakami.
Z bazyliką Santa Maria Maggiore łączy Malbork kult maryjny zakonników, w tym pierwotna nazwa stolicy krzyżackiej – łacińskie Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis oraz niemiecka - Marienburg – Zamek Maryi.
Podobną ciekawostkę można znaleźć w klasztorze Montserrat w Katalonii, w której znajduje się figura Czarnej Madonny. Na jednej ze ścian tego przybytku widnieje m.in. napis Częstochowa wraz herbem miasta.
To swoiste mapy pokazujące ważne miejsca dla maryjnego kultu.
Malbork – jeden z największych zamków świata. Co warto o nim wiedzieć?
Zamek w Malborku, siedziba wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego wznoszona była w kilku etapach od 1280 roku do połowy XV w.
Po wojnie XIII-letniej stał się rezydencją królów polskich. W czasach rozbiorów został zagarnięty przez Królestwo Pruskie. Zdewastowany w XVIII w., następnie odrestaurowany i niemal całkowicie zniszczony w czasie walk między Armią Czerwoną a Niemcami zimą 1945 r.
Zamek po wojnie, znalazł się w granicach Polski i został kompleksowo zrekonstruowany. Od 1961 r. jest siedzibą muzeum. W 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco.
Zespół zamkowy w Malborku obejmuje:
Zamek Wysoki, czworoboczny, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, gdaniskiem, wieżami Kleszą i Wróblą
Zamek Średni, wzniesiony w miejscu byłego przedzamcza, trójboczny, z rozległym dziedzińcem otwartym ku Zamkowi Wysokiemu (oddzielonym od niego murem i fosą), z kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim, Refektarzem Zimowym, wieżą Kurzą Nogą
Zamek Niski (Przedzamcze), z Karwanem, kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych.
Zamek w Malborku jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie Środkowej - jak opisuje Ryszard Henryk Bochenek w pracy: 1000 słów o inżynierii i fortyfikacjach.
