Pasek artykułowy - wybory

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. W Watykanie ćwierć miliona ludzi i delegacje z całego świata

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Wideo
od 12 lat
Co najmniej 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji, weźmie udział w inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV. Msza na placu Świętego Piotra odbędzie się w dniu 105. urodzin Jana Pawła II. Msza inauguracyjna rozpoczęła się o godzinie 10 w Bazylice św. Piotra i na placu przed nią. Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę.

Papież Leon XIV rozpoczyna pontyfikat

Oczy świata skierowane są w niedzielę, 18 maja w stronę Watykanu. To właśnie dziś papież Leon XIV rozpoczyna pontyfikat. Historyczna inauguracja zgromadzi tysiące wiernych i światowych przywódców. Na inauguracji pontyfikatu obecni będą między innymi wiceprezydent USA JD Vance, prezydent Izraela Jicchak Herzog, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, książę Edward reprezentujący brytyjską rodzinę królewską, a także prezydent Argentyny Javier Milei.

Podczas inauguracji pontyfikatu papieżowi Leonowi XIV zostaną nałożone paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Pierścień Rybaka. To jeden z symboli pontyfikatu

Stolica Apostolska pokazała, jak będzie wyglądał Pierścienia Rybaka, jeden z symboli posługi piotrowej Ojca Świętego.

Trzecim ważnym elementem liturgii jest akt posłuszeństwa składany papieżowi przez kardynałów. Nim papieżem został Jan Paweł II, akt posłuszeństwa składali wszyscy kardynałowie. Podchodzili oni do papieża i klękali. Dzisiaj hołd składa trzyosobowa delegacji kardynałów. Będzie to kardynał-biskup, kardynał-prezbiter i kardynał-diakon. Dołączą do nich jeden biskup, jeden ksiądz, jeden diakon, dwoje przełożonych generalnych zakonnych - mężczyzna i kobieta - a także para małżeńska z dwojgiem dzieci jako przedstawiciele całego ludu Bożego.

Msza zostanie odprawione po łacinie. Na koniec zostanie udzielone uroczyste błogosławieństwo, którego udzieli nowy papież.

Msza inauguracyjna pontyfikat papieża Leona XIV

W niedzielę, 18 maja, o godzinie 10 obrzęd rozpoczął się przy grobie Świętego Piotra w bazylice watykańskiej. Papież wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzymał się tam na modlitwie.

Następnie diakoni przenieśli w procesji Ewangelię, a także paliusz i Pierścień.

Najważniejszymi momentami mszy będzie nałożenie nowemu papieżowi tych insygniów Piotrowych oraz rytuał posłuszeństwa ze strony przedstawicieli Ludu Bożego.

Na mszę przybyło 156 delegacji. Jest ponad 20 prezydentów, wśród nich Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Włoch Sergio Mattarella, szef państwa izraelskiego Icchak Herzog.

Stany Zjednoczone reprezentują wiceprezydent J.D. Vance i sekretarz stanu Marco Rubio. Przybyło ponad 25 premierów. Jest szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Jest również ponad 70 przedstawicieli innych wyznań i religii, w tym 38 delegacji ekumenicznych, a także 15 przedstawicieli judaizmu.

Po mszy i przywitaniu osobistości wierni zgromadzeni na Placu św. Piotra mogą spodziewać się pierwszego przejazdu papieża w papamobile.

Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwać 6 tysięcy funkcjonariuszy.

Z kolei 25 maja, odbędzie się ingres papieża Leona XIV do bazyliki św. Jana na Lateranie. To oficjalnej katedra biskupa Rzymu, będzie to symboliczny akt objęcia władzy nad diecezją rzymską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl