
Katedra w Ulm – 513 lat
Choć świątynia w niemieckim Ulm formalnie nie jest katedrą (czyli siedzibą biskupa), bywa nią nazywana z powodu imponujących rozmiarów – ten najwyższy kościół na świecie mierzy aż 161,5 m. Imponujący jest też czas budowy świątyni. Prace nad nią rozpoczęły się w 1377 r., jednak w 1543 r. zostały wstrzymane w związku z trudną sytuacją ekonomiczną oraz Wojną Trzydziestoletnią. Obiekt stała nieukończony (choć użytkowany) przez 301 lat. Budowę udało się wreszcie zakończyć w 1890 r.

Katedra w Kolonii – 632 lata
Budowa największego kościoła w niemieckiej Kolonii rozpoczęła się w 1248 r. Jednak w 1510 r. wraz z wyczerpaniem się funduszy prace zostały wstrzymane. Przez kolejne trzy stulecia katedra stała niedokończona, z wielkim żurawiem budowlanym wciąż czekającym koło jednej z wież. Mieszkańcy często żartowali, że wcześniej skończy się świat niż budowa świątyni. Prace wznowiono dopiero w 1842 r. na fali rosnącego zainteresowania budowlami gotyckimi. Kościół ukończono w oparciu o oryginalne plany w roku 1880.
Licencja

Wielki Mur Chiński – ponad 2000 lat
Słynna fortyfikacja przez stulecia chroniła Chiny przed najazdami, a dziś stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Dokładna długość budowli jest trudna do określenia, ponieważ Wielki Mur składa się z wielu indywidualnych odcinków, które powstawały stopniowo na przestrzeni wielu stuleci i nie wszędzie łączą się ze sobą. Z tego samego powodu trudno oszacować wiek Muru. Ogółem jednak przyjmuje się, że obiekt powstawał między VIII w. p.n.e. a XVII w. n.e., a więc przez ponad 2000 lat.

A inne słynne budowle?
Co ciekawe, wiele słynnych zabytków, po których spodziewalibyśmy się długiego czasu budowy, powstało zaskakująco szybko. Przykładowo budowa indyjskiego Tadź Mahalu trwała tylko 21 lat, Wielka Piramida w Gizie powstała w ok. 20 lat, a rzymskie Koloseum – w 10 lat.