
Budżet obywatelski w Europie
Początki budżetów obywatelskich to lata 90. XX wieku. W tym czasie budżety partycypacyjne wprowadziło 6 miast Europy. Prym wiodło włoskie Grottamare (1994 rok), w ślad za nim poszło miasto Salford w Wielkiej Brytanii (1996 rok), a potem - Monchweiler w Niemczech (1998 rok).

Rozwój budżetów obywatelskich w Europie do 2005 roku
Im dalej w las, tym więcej drzew, a im więcej czasu mijało, tym więcej miast w Europie wdrażało u siebie budżety obywatelskie. Tylko do 2005 roku około 5 milionów Europejczyków mogło zaopiniować miejskie wydatki w ramach budżetu obywatelskiego.
Prym we wdrażaniu budżetów obywatelskich wiodła Hiszpania, gdzie aż 5,2% ludności mieszkało w miastach z budżetem partycypacyjnym.

Rozwój budżetów obywatelskich w Europie
Zainteresowanie budżetami obywatelskimi w Europie rosło z roku na rok. W 2005 roku wprowadziło je 55 europejskich miast, w 2008 roku - już 100, zaś rok później budżety obywatelskie funkcjonowały już w ponad 200 europejskich miastach.

Udecide - budżet obywatelski dla dzieci
Ciekawym przykładem budżetu obywatelskiego jest program Udecide wprowadzony w Newcastle w Wielkiej Brytanii.
To budżet obywatelski dla dzieci w wieku 8-13 lat, w ramach którego mogły one decydować o rozdysponowaniu "Funduszu Dziecięcego". Fundusz ten miał na celu zmniejszenie przestępczości nieletnich oraz zwiększenie frekwencji w szkole.
Dzieci zostały zaangażowane w tworzenie rozwiązań problemów, które następnie sfinansował Fundusz.