1/15
Podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie oczu? Na...
fot. fot. gpointstudio/freepik, nils-art/Pixabay (małe)

Z czego zrobić okłady na oczy? Na zmęczenie, podrażnienie i opuchliznę pomogą zioła. Naparami z tych roślin przemywaj powieki przy zapaleniu

Podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie oczu? Na te objawy pomogą zioła do przemywania oczu i okładów na powieki. Wystarczy przygotować napar! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/15
Ziele świetlika lekarskiego, inaczej łąkowego (Euphrasia...
fot. goldfinch4ever/123RF

Świetlik lekarski

Ziele świetlika lekarskiego, inaczej łąkowego (Euphrasia officinalis), ma działanie ściągające na skórę i błony śluzowe, a obkurczając naczynia krwionośne zmniejsza obrzęki i przekrwienie. Wykazuje ponadto właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Odwar przygotowany z 1-1,5 łyżki ziela gotowanego przez 5 min w szkl. wrzątku można stosować do przemywania i okładów przy zmęczeniu i łzawieniu oczu, zapaleniu spojówek i rogówki czy jęczmieniu, a w przypadku ropienia na powiece nawet do zakrapiania. Gotowe krople ze świetlikiem można kupić w aptece.

3/15
Herbata chińska (Camellia sinensis) gości raczej w każdym...
fot. tycoon751/123RF

Herbata chińska

Herbata chińska (Camellia sinensis) gości raczej w każdym domu, a jej działanie przeciwzapalne, hamujące rozwój drobnoustrojów warto wykorzystać przy problemach z oczami. Do okładów najczęściej stosuje się napar z liści herbaty czarnej (1,5-2 g na szkl. wody), bo jako liście mocno fermentowane obfitują w ściągające garbniki. Cenne właściwości mają jednak wszystkie jej rodzaje, w tym również herbata zielona.

Na chore oko można też położyć wilgotną torebkę po zaparzeniu herbaty – jest to sposób najszybszy i zwykle najłatwiej dostępny. Takie kompresy pomagają też zmniejszyć suchość oczu oraz cienie pod oczami.

4/15
Drzewo czy też drzewko herbaciane, czyli Melaleuka...
fot. amylv/123RF

Drzewo herbaciane

Drzewo czy też drzewko herbaciane, czyli Melaleuka skrętolistna (Melaleuca alternifolia), to jeden z najskuteczniejszych środków przeciw nużeńcom, które są roztoczami bytującymi na rzęsach i brwiach. Ich obecność działa drażniąco i sprzyja infekcjom bakteryjnym, które skutkują powstaniem ropnia w powiece. U osób, które mają za sobą ten problem, gradówka nawraca, a olejek eteryczny z liści tej rośliny stosowany codziennie, również w postaci gotowych produktów z apteki, zapewnia utrzymanie zdrowia powiek.

Olejek teatree nie tylko hamuje wzrost bakterii i grzybów, ale też niszczy uciążliwego pasożyta, który z kolei sprzyja suchości oczu. Olejek herbaciany wspomaga też higienę oczu. Aby uzyskać roztwór olejku o mocy 10 proc., należy rozpuścić 60 kropli w 30 ml soli fizjologicznej.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Powodzie nie ustają. Do kraju zbliża się cyklon – ZDJĘCIA

Powodzie nie ustają. Do kraju zbliża się cyklon – ZDJĘCIA

Wszystkie oprawy z finału Pogoń - Wisła. Która najlepsza?

Wszystkie oprawy z finału Pogoń - Wisła. Która najlepsza?

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Zobacz również

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach