
Dzieci wrażliwe na bodźce
Jeśli dziecko jest przytłoczone bodźcami, powinno mieć możliwość odpoczynku w „kąciku wyciszenia”.

malowanie palcami
Przy zaburzeniach SI u dzieci, dobre efekty dają zabawy plastyczne i sensoryczne.
W pokonywaniu problemów z zaburzeniami integracji sensorycznej może pomóc dziecku zabawa tzw. gniotkami, zabawkami i substancjami sensorycznymi (piasek kinetyczny, ciastolina, slime, plastelina itp.), zabawy ruchowe, przy zmęczeniu głośnymi dźwiękami - słuchawki wyciszające lub odpoczynek w tzw. kąciku wyciszenia.

Przedszkolak
Czy dzieci z nadwrażliwością sensoryczną mają szansę zaprzyjaźnić się z przedszkolem?
Dobrym rozwiązaniem w przedszkolu jest zaangażowanie dziecka z problemami SI jako „pomocnika” nauczyciela. W ten sposób nauczyciel będzie miał dziecko „na oku” i będzie mógł reagować w porę na ewentualne problemy, a dziecko nie poczuje się kontrolowane, ani odrzucone.

Diagnoza integracji sensorycznej
Na konsultację warto wybrać się do psychologa. Może on po wstępne diagnozie skierować dziecko na diagnozę integracji sensorycznej, ale także doradzi, jak postępować z dzieckiem, aby mu pomóc - i jednocześnie zintegrować z przedszkolną grupą.
W rejonowych poradniach psychologiczno-pedagogicznych rodzice i dzieci otrzymają bezpłatną pomoc, a w tym konsultacje z psychologiem i jego dalsze wskazówki, co do wspierania rozwoju dziecka.