
Długofalowe powikłania koronawirusa. Co już wiemy?

Wypadanie włosów
Jak donosi Rzeczpospolita, do specjalistów coraz częściej zgłaszają się osoby, którym w ostatnim czasie wypada mnóstwo włosów. Spora część z nowych pacjentów to ozdrowieńcy po Covid-19.
Najprawdopodobniej takie powikłanie wynika z poważnego osłabienia organizmu, które jest spowodowane przebytą chorobą. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, łysienie rozpoczyna się mniej więcej 2-3 miesiące od wyzdrowienia po Covid-19.
Ponadto włosy mogą wypadać przez wzgląd na skutki zespołu stresu pourazowego.

Nieodwracalne zmiany w płucach
Lekarze ze Środkowichińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Wuhan sprawdzili płuca osób, które zmarły na skutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wnioski z tego badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Forensic Medicine”.
Jak się okazało, wirus powoduje nieodwracalne zmiany w płucach. Nawet u tych pacjentów, którzy już wyzdrowieli, zwłóknienie może nadal postępować.
Opis zmian tkankowych, na podstawie badań autopsyjnych zmarłych na SARS-CoV-2. Wirus powoduje nieodwracalne zmiany w płucach, zwłóknienie może postępować mimo wyzdrowieniahttps://t.co/TRk0Q2SyLA
— Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) March 6, 2020

Chroniczne zmęczenie
Wielu pacjentów, którzy przeszli przez Covid-19, zgłasza, że bardzo łatwo się męczy. Jak donosi portal Abczdrowie.pl, może być to powikłanie zapalenia płuc, które występuje nie tylko po zakażeniu SARS-CoV-2.
Do takich wniosków doszedł prof. Angelo Carfi z Kliniki Uniwersyteckiej Gemelii w Rzymie. Naukowcy podkreślają, że infekcje wirusowe są w stanie doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, uporczywego bólu lub braku koncentracji.