
Urlop za pracę w niedzielę
Za pracę wykonywaną w niedzielę przysługuje dzień wolny od pracy. Powinno się go odebrać w ciągu sześciu dni przed lub po pracującej niedzieli. Formalnie nie jest to urlop, a ekwiwalent za pracę. Nie wpływa na długość urlopu wypoczynkowego.
Według przepisów pracownik musi mieć wolną niedzielę co najmniej raz na cztery tygodnie.
Przejdź do następnego slajdu ---->

Urlop dla krwiodawcy
Czas wolny przysługuje także honorowym krwiodawcom. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić ich z wykonywania obowiązków przynajmniej na czas oddania krwi. To w pełni płatny czas wolny. Po oddaniu krwi pracownik może też otrzymać zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego.
Czas wolny należy się także na wykonanie okresowych badań wymaganych przez centra krwiodawstwa, o ile nie można ich zrobić w czasie wolnym od pracy.
Co jeśli krwiodawca zostanie odrzucony przed oddaniem krwi z powodu stanu zdrowia? Wtedy otrzymuje zaświadczenie, mówiące ile czasu spędził w stacji krwiodawstwa.
Ważne jest, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o swoich planach.
Przejdź do następnego slajdu ---->

Urlop z okazji świąt religijnych
W polskim prawie określone są dni wolne od pracy z okazji świąt religijnych obchodzonych przez katolików. Ustawowo wolne są m.in. Wielkanoc, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wszystkich Świętych czy pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Jednak prawo czasu wolnego od pracy mają także przedstawiciele innych wyznań na czas obchodzenia swoich świąt. Tyle że zwolnienie od pracy, mogą uzyskać tylko i wyłącznie pod warunkiem, że odpracują czas wolny. Jest one niepłatny i nie przysługują prawa do nadgodzin.
Jakie są zasady ubiegania się o ten urlop? Pracownik musi złożyć wniosek u pracodawcy najpóźniej tydzień przed planowanym wolnym, a pracodawca warunki odpracowania zwolnienia musi mu przedstawić najpóźniej trzy dni przed wolnym.
Przejdź do następnego slajdu ---->

Urlop na poszukiwanie pracy
To rodzaj urlopu, którego udzielenie zależy tak naprawdę od pracodawcy. Przysługuje tylko, jeśli to on wypowiada umowę pracownikowi. Dni wolne na poszukiwanie pracy otrzymują tylko osoby, które w umowie mają minimum dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
I tak dwa dni wolne przysługują osobom z dwutygodniowym lub miesięcznym okresem wypowiedzenia, a trzy dni, jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.
O udzieleniu urlopu na poszukiwanie pracy, decyduje pracodawca. Nie ma obowiązku się godzić. Jeśli jednak to zrobi, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas wolnego.
Przejdź do następnego slajdu ---->