
Gliniarz naścienny
Gliniarz naścienny to osobnik nie wszystkim znany, co jest dziwne, bo w warunkach krajowych pojawił się wcześniej niż wspomniane już mrówki czy biedronki. Może przypominać owada z gatunku os lub szerszeni. Nie szkodzi człowiekowi, a sam poluje m.in. na pająki.

Tarczówka marmurkowata
Tarczówka marmurkowata do lat 90. była widziana jedynie w Azji, później rozprzestrzeniła się na inne kontynenty, m.in. Amerykę Północną i Europę. W Polsce po raz pierwszy była widziana 4 lata temu w Beskidach Zachodnich. Ich liczebność stale się powiększa, czego nie ułatwia międzynarodowy transport żywności. Tym sposobem insekty najczęściej trafiają w różne zakątki świata. Tarczówki żerują na drzewach, krzewach oraz uprawach warzyw. Ich obecność na większą skalę może zasiać spustoszenie.

Szerszeń azjatycki pod inną nazwą
Szerszeń azjatycki to największy na świecie szerszeń, który jeszcze nie dotarł do Polski, ale mówi się, że to kwestia czasu. Widziano go w Niemczech, więc granica jego bytowania stale się przesuwa. Podobnie jak inne osy czy szerszenie może ukąsić, a jego jad wywołuje u niektórych osób reakcję alergiczną. Od zeszłego roku ta nazwa owada jest nieaktualna, kuzyn osy czy trzmiela jest określany północnym szerszeniem olbrzymim.

Wtyk amerykański
Owad, którego środowisko naturalne stanowią kontynenty obu Ameryk. Za ocean trafił prawdopodobnie drogą morską. Nie szkodzi człowiekowi, ale może zniszczyć drzewa. Co ciekawe, widząc go w warunkach domowych, należy postępować ostrożnie. W chwili zagrożenia insekt wydziela mało przyjemny zapach.