1/22
CC BY 3.0...
fot. Wikipedia.org / Tomasz Przywecki / CC BY 3.0

Błędne Skały, czyli „polski Kanion Antylopy"

CC BY 3.0

Kanion Antylopy słynie ze skalnych korytarzy wyrzeźbionych przez wodę. Zachwycają one turystów z całego świata. Tymczasem w Polsce, a dokładniej w Górach Stołowych, mamy własny Kanion Antylopy - Błędne Skały. Ten piękny labirynt położony jest na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, a jego powstanie zawdzięczamy samej naturze. Urodę tego miejsca docenili twórcy „Opowieści z Narnii” - na terenie Błędnych Skał nakręcono część ujęć do ekranizacji drugiej części sagi.

2/22
Zagadkowy obszar w Jarosławcu zyskał miano „polskiego...
fot. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

Plaża w Jarosławcu, czyli „polski Dubaj"

Zagadkowy obszar w Jarosławcu zyskał miano „polskiego Dubaju” ze względu na powstałą tam w 2018 roku sztuczną plażę. Przypomina ona dubajskie Wyspy Palmowe, które również powstały z inicjatywy człowieka. W Jarosławcu pięć kamiennych ramion wysuwa się w morze na ok. 180 metrów, zabezpieczając plażę przed destrukcyjnym wpływem wody. Turyści cenią to miejsce przede wszystkim z powodu dość ciepłej wody i płytkiego morza.

3/22
CC BY-SA 4.0...
fot. Wikipedia.org / Adrian Tync / CC BY-SA 4.0

Babia Góra, czyli „polskie Kilimandżaro"

CC BY-SA 4.0

Co mają wspólnego Babia Góra i Kilimandżaro? Oba wzniesienia charakteryzuje zmienność pięter klimatyczno-roślinnych, co jest szczególnie widoczne podczas wspinaczki. To jeszcze nie koniec podobieństw - zarówno afrykański, jak i rodzimy szczyt znajdują się na granicach dwóch państw: Kilimandżaro - Kenii i Tanzanii, Babia Góra - Polski i Słowacji. Góry chronione są także przez parki narodowe.

4/22
Na podobieństwo tego malowniczego obszaru do europejskiego...
fot. Anna Arent / Polska Press

Żuławy Wiślane, czyli „mała Holandia"

Na podobieństwo tego malowniczego obszaru do europejskiego państwa zwraca uwagę wielu. Tereny Żuław Wiślanych od XVI wieku zamieszkiwali holenderscy protestanci - mennonici. Rodzinny kraj opuścili w wyniku prześladowań. To właśnie oni w największym stopniu przyczynili się do częściowego osuszenia obszarów Żuław, które wcześniej nie nadawały się zamieszkania. Wykazywali też duże zdolności inżynierskie i byli bardzo pracowici. Co jeszcze łączy tę część Polski i Holandię? Depresje, czyli miejsca poniżej poziomu morza - w krainie tulipanów jest ich całkiem sporo - a skoro już mowa o tulipanach - na Żuławach cyklicznie obchodzi się święto tulipanów „Żuławski Tulipan”. Nie można zapomnieć także o wiatrakach, które w przeszłości gęsto zdobiły żuławski krajobraz. Do dziś zachowało się ich zaledwie kilka, choć nadal znajdują się m.in. w herbie gminy Ostaszewo.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Tusk na Podlasiu: Nie ma limitu środków na bezpieczeństwo

AKTUALIZACJA
Tusk na Podlasiu: Nie ma limitu środków na bezpieczeństwo

Skoda dachowała na krajowej 19. Tragedia na drodze

Skoda dachowała na krajowej 19. Tragedia na drodze

Czołowe zderzenie pociągów. Dziesiątki rannych!

Czołowe zderzenie pociągów. Dziesiątki rannych!

Zobacz również

Skoda dachowała na krajowej 19. Tragedia na drodze

Skoda dachowała na krajowej 19. Tragedia na drodze

Oto dziewczyna Szymańskiego. Daria jest modelką z Ukrainy

Oto dziewczyna Szymańskiego. Daria jest modelką z Ukrainy