
Organizacja Greenpeace Polska pozwała spółkę PGE GiEK prowadzącą m.in. kopalnię Bełchatów. Zdaniem ekologów spółka rozwijając tradycyjną energetykę niszczy klimat i środowisko m. in. regionu łódzkiego. PGE GiEK przygotowuje odpowiedź na pozew.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

Do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna dotarł w tym tygodniu pozew od Greenpeace Polska. Zdaniem ekologów zarządzająca m.in.kopalnią i elektrownią Bełchatów spółka niszczy klimat i środowisko.
Organizacja Greenpeace Polska złożyła pozew 11 marca w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Działacze powołują się na art. 323 Prawa Ochrony Środowiska, który zezwala organizacjom ekologicznym na występowanie przeciwko podmiotom, których działania godzą w środowisko pojmowane jako dobro wspólne.
Greenpeace Polska domaga się, aby spółka zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych oraz wdrożyła strategię ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tak, by w 2030 r. emisja z instalacji opalanych węglem była zerowa.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

- Emisja gazów cieplarnianych przyczynia się do zmian klimatu, a one prowadzą do niszczenia środowiska, które jest naszym dobrem wspólnym - podkreśla Piotr Wójcik z Greenpeace Polska. Jak zauważa województwo łódzkie będzie szczególnie dotknięte zmianami klimatu i zagrożone pustynnieniem.
We wtorek pozew dotarł do PGE GiEK. Jak wyjaśnia spółka obecnie trwa analiza prawna pozwu. „PGE GiEK złoży odpowiedź na pozew w wyznaczonym terminie” - wyjaśnia spółka w komunikacie. Treść odpowiedzi nie jest jeszcze znana.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

To jeden z pierwszych tego typu pozwów w Polsce. Jesienią ubiegłego roku podobny pozew przeciwko tej samej spółce za przyczynianie się do kryzysu klimatycznego złożyła w łódzkim sądzie organizacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Zajmująca się tradycyjną energetyką spółka od dawna jest na celowników ekologów. W niektórych miesiącach produkuje ponad jedną trzecią polskiej energii. Zdaniem ekologów zbyt duża część pochodzi ze złóż nieodnawialnych. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych planów jest wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Złoczew. Zdaniem ekologów jego wykorzystanie dodatkowo zwiększy emisję dwutlenku węgla.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE