
Mrowiska
Warto też obserwować mrowiska - ale uwaga, te naturalnie powstałe, bez ingerencji człowieka, bo metoda może być myląca! Mrówki zazwyczaj budują swoje domy po południowej stronie pnia drzewa, a góra mrowiska jest bardziej spadzista od północy.
Czytaj dalej --->

Słoje na pniach drzew
Obserwując pnie ściętych drzew też łatwo wyznaczyć kierunek, gdyż słoje na przeciętnym pniu są o wiele rzadsze po stronie południowej niż po północnej. A więc tam, gdzie słoje są bliżej siebie, będzie północ.
Analogicznie do samotnie stojącego drzewa tutaj również kierujemy się tym, że drzewo rozrasta się bardziej po południowej stronie.
Czytaj dalej --->

Samotnie rosnące drzewa
Kierunek można wyznaczyć też obserwując samotnie stojące drzewa - te z reguły są bardziej rozbudowane z południowej strony. Najwięcej słońca jest w południe i wówczas z tego kierunku jest najwięcej światła. Dlatego drzewa w naturalny sposób są bardziej rozwinięte właśnie po stronie południowej.
Czytaj dalej --->

Aplikacje mobilne dla grzybiarzy
Z pomocą przychodzą też nowoczesne technologie. Oprócz internetowego atlasu grzybów, są też dostępne aplikacje ułatwiające zlokalizowanie się w lesie. Specjalną apkę stworzyły Lasy Państwowe. Mobilny Bank Danych o Lasach, czyli mBDL, umożliwia dostęp do map lasów także w trybie offline. Co ważne, na mapach można wyznaczać punkty, a także trasy. Oznacza to w praktyce, że możemy np.: przypiąć pinezkę w miejscu, gdzie zaparkowaliśmy samochód albo znaleźliśmy wysyp grzybów, a potem łatwo do niego wrócić korzystając z GPS, nawet bez zasięgu sieci komórkowej. Aplikacja dostępna jest na telefony i tablety z systemem Android.
Czytaj dalej --->