9 z 18
Krokosz jest przede wszystkim rośliną ozdobną, ale także...
fot. 12019 (Pixabay.com)

Krokosz barwierski

Krokosz jest przede wszystkim rośliną ozdobną, ale także przyprawą i leczniczą (olej), a także barwierską. Krokosz jest dość okazały (dorasta do nieco ponad metra i rozkrzewia się), więc potrzebuje sporo miejsca. Ma ciekawie kwiaty o bardzo intensywnie pomarańczowych płatkach. To właśnie one są wykorzystywane jako przyprawa, mogą służyć do barwienia potraw na żółto. Bardzo często płatki krokosza zastępują znacznie droższy i trudniejszy do uzyskania szafran (czyli znamiona krokusa siewnego).

Krokosz nie jest bardzo trudny w uprawie, ale ponieważ nie jest odporny na zimno, trzeba być cierpliwym i nie siać jego nasion zbyt wcześnie. Należy mu zapewnić słoneczne i zaciszne miejsce, z żyzną i przepuszczalną ziemią. Wprawdzie dobrze znosi suszę, ale naprawdę dobrze kwitnie, jeśli się go podlewa.

10 z 18
Od kilkunastu lat lawenda jest jedną z popularniejszych...
fot. Antranias (Pixabay.com)

Lawenda wąskolistna

Od kilkunastu lat lawenda jest jedną z popularniejszych roślin ogrodowych. Cenimy ją za wygląd, zapach i wiele cennych właściwości, ale kojarzy się raczej z kosmetykami niż kuchnią. Warto jednak pamiętać, że lawenda to także przyprawa. Dobrze pasuje do mięs, ale też wielu warzyw. Najlepiej ją stosować w połączeniu z innymi śródziemnomorskimi ziołami. Lawendą można też aromatyzować cukier, a także herbaty i octy. Wprowadzajmy ją jednak z umiarem, bo ma charakterystyczny i wyrazisty smak i aromat.

Lawenda jest dość łatwa w uprawie, ale musi mieć przepuszczalną ziemię i maksimum słońca. Za to niemal nie potrzebuje podlewania i jest wystarczająco odporna na mróz.

11 z 18
Nagietki to popularne kwiaty. Kiedyś zdobiły wiejskie...
fot. Aranel (Pixabay.com)

Nagietek lekarski

Nagietki to popularne kwiaty. Kiedyś zdobiły wiejskie ogródki, dziś coraz częściej przebijają się również na miejskie rabaty. I słusznie, bo to ładne i bardzo pożyteczne kwiaty. Jak wskazuje ich nazwa – mają właściwości lecznicze, często stosowane są też w kosmetyce. Ale można je także wykorzystać w kuchni. Płatkami nagietków tradycyjne barwiono masło i sery, nadając im wyraźny, żółty kolor. W ten sposób również można wykorzystać nagietek i teraz, również do innych artykułów spożywczych i potraw (substancją barwiącą jest zdrowy beta karoten). Płatki nagietków można też dodawać do sałatek (na surowo), a także zup i sosów. Mają lekko pikantny smak. Do sałatek nadają się także młode liście nagietków.

Nagietki wystarczy wysiać w kwietniu, w słonecznym miejscu. Często potem rozsiewają się same.

12 z 18
To kolejne kwiaty, które często i od dawna goszczą w naszych...
fot. Monikasmigielska (Pixabay.com)

Nasturcja większa

To kolejne kwiaty, które często i od dawna goszczą w naszych ogrodach. Mają ładne liście i piękne kwiaty w żywych kolorach (odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego). Pomimo że nasturcje niby dobrze znamy, nie zawsze wiemy, że są jadalne, smaczne i zdrowe. W dodatku w kuchni możemy wykorzystać wszystkie naziemne części rośliny – kwiaty i liście świetnie nadają się jako dodatek do różnych sałatek, a nawet do kanapek. Mają one jednak dość wyrazisty i pikantny smak (kojarzący się z chrzanem i pieprzem), dlatego warto je z łagodniejszymi smakami. Bardzo smaczne są także owoce nasturcji, które marynuje się. Przypominają one kapary, a dobrze zrobione – są nawet smaczniejsze od nich.

Nasturcje również należą do roślin, które „wystarczy posiać”, a jeśli długo nie pada, to także czasem podlać. Lubią słońce. Nasturcje tworzą długie pędy, które mogą się płożyć lub piąć, więc dobrze im zapewnić podpory (można je wysiać przy płocie).

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Woda wdarła się do wsi na Raciborszczyźnie. To była koszmarna noc na Śląsku

NOWE FAKTY
Woda wdarła się do wsi na Raciborszczyźnie. To była koszmarna noc na Śląsku

"Staramy się być fair stosunku do uczelni publicznych i tego samego oczekujemy"

"Staramy się być fair stosunku do uczelni publicznych i tego samego oczekujemy"

Zobacz również

Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

TYLKO U NAS
Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

Szarpanina w Chojnicach podczas wiecu wyborczego Karola Nawrockiego

Szarpanina w Chojnicach podczas wiecu wyborczego Karola Nawrockiego