
Kodeks pracy do zmiany. Dodatkowe pieniądze za pracę w domu?
Od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się o zmianach w Kodeksie pracy, który powinien być przystosowany m.in. do nowej rzeczywistości, jaką przyniosła pandemia koronawirusa. Jakich zmian można się spodziewać?
Czytaj także: Za to możesz dostać karę w pracy. Lepiej sprawdź!
Zobacz wideo: Wzrośnie pensja minimalna. Od nowego roku wyniesie 2800 zł
wideo: TVN24/x-news

Równe płace dla kobiet i mężczyzn
Projekt zakłada, że różnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć może być uznane za mobbing. Co to oznacza? Że np. kobieta, która w danej firmie zarabia mniej od mężczyzny, choć wykonuje taką samą pracę, będzie mogła pozwać pracodawcę do sądu pracy.
Czytaj także: Urodzeni w 1953 roku dostaną wyższą emeryturę. ZUS korzystnie przeliczy emerytury kobiet
Zobacz wideo: W IT zarobki sięgają nawet 17 tys zł miesiecznie

Dwumiesięczny urlop dla ojców
Parlament Europejski chce wprowadzić w krajach członkowskich dwumiesięczny urlop dla ojców na opiekę nad dzieckiem. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale po wejściu ich w życie, matki miałyby skrócony urlop o dwa miesiące na rzecz ojców. W Polsce w tej chwili istnieje 36-tygodniowy urlop, z którego najczęściej korzystają kobiety.
Zmiany w urlopach mogą wejść w życie najpóźniej w połowie 2022 r.
Zobacz też: Podatek od deszczu. Kto i ile zapłaci?

Praca zdalna w Kodeksie pracy
Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zdecydowało się przejść na pracę zdalną. Od 5 września przedłużono możliwość zlecania przez pracodawców pracy zdalnej pracownikom. Pracodawcy chcą zapisania możliwość pracy zdalnej także w normalnych warunkach, już po epidemii. Kodeks miałby uregulować wiele ważnych kwestii związanych z pracą na odległość. Związkowcy domagają się uregulowania m.in. kwestii korzystania z własnego sprzętu, internetu, wyższych rachunków za media, nieszczęśliwych wypadków itp.
Zobacz też: Podatek od deszczu. Kto i ile zapłaci?