
Dan Brown i Dante
Dana Browna nie można nie lubić. Podobnie jak wymyślonego przezeń prof. Roberta Langdona . "Inferno" to czwarta część bestsellerowego cyklu, do którego należą powieści: "Anioły i demony", "Kod Leonarda da Vinci" i "Zaginiony symbol".
Tym razem Robert Langdon - profesor Uniwersytetu Harvardu, wybitny specjalista w dziedzinie ikonografii - będzie musiał rozwiązać niezwykle trudną zagadkę... Mężczyzna budzi się i ze zdumieniem stwierdza, że leży na szpitalnym łóżku. Nie pamięta, co się wydarzyło i jak znalazł się w obcym mieście. Co było potem i o jaką zagadkę chodzi?
Dan Brown, "Inferno", Sonia Draga, katowice 2013, cena 44,90 zł

Banks na tropie podpalacza
Kto śledzi literaturę kryminalną, juz dawno zauważył, że Brytyjczyk Peter Robinson (urodzony i wychowany w Yorkshire, ale mieszkający również w Stanach Zjednoczonych) wyrósł na najbardziej znanego następcę Raymonda Chandlera. A wymyślony przez niego inspektor Alan Banks zagroził sławie samego Philipe'a Marlowe'a.
Ale tak to już jest z kryminałami, że cały czas coś się dzieje. W przypadku Banksa i tak mieliśmy sporo szczęścia. To mizogin, ale niestroniący od towarzystwa ładnych kobiet, abstynent, choć nie odmówi nigdy drinka, pacyfista, który potrafi dać w mordę komu trzeba, no i meloman, choć muzyka, której słucha, nie każdemu przypadłaby do gustu. Od poprzedników pożyczył również niezachwiane poczucie sprawiedliwości.
Peter Robinson, "Podpalacz", Sonia Draga, Katowice 2013, 37 zł

Alex i kryminalne zagadki Paryża
Piszę tylko takie książki, które chciałby sfilmować Alfred Hitchock. Taki oto zgrabny bon mot wabi z okładki tego kryminału. Dorobek jego autora rzeczywiście dowodzi, że to zdanie to nie wydmuszka przygotowana przez obrotnych marketingowców, ale prawda. Sukcesy Pierre'a Lemaitre'a - jak na autora kryminałów - są naprawdę imponujące, a lista nagród, które mu wręczono, bardzo długa, z Prix Goncourt na czele. Teraz do rąk polskiego czytelnika trafia "Alex", kryminał napisany w 2011 r. na potrzeby serii wydawniczej o komisarzu Camille'u Verhoevenie. Autor przedstawia nam w nim Alex, piękną, ponętną mieszkankę Paryża, która - jak to Francuzki mają w zwyczaju - czas najchętniej dzieliłaby między leniwe chwile w bistro a zakupy.
Pierre Lemaitre "alex", Muza, warszawa 2013, cena 34,99 zł

O tym jak polski gastarbeiter uczył Chińczyków demokracji
Trudno się musi po takim kraju podróżować. To pierwsze, co się nasuwa po lekturze książki "Chiny od góry do dołu". I nie chodzi bynajmniej o barierę językową (choć ta oczywiście też jest). Trudność wiąże się ze stosunkiem Chińczyków do nas, cudzoziemców. To wyjatkowa nieufność I niechęć do obcych. A jeśli do tego dołożymy ich inne podejście do pracy, do przełożonych, do władzy I w ogóle do życia... Ale Marek Pindral pojechał. W dodatku został tam dwa lata, uczył chińskich studentów języka angielskiego, a przy okazji - uczył ich myśleć po europejsku, a w wolnym czasie podróżował po kraju. To jedna z lepszych książek z kategorii "podróżniczych", które wydano w ostatnim czasie.
"Chiny od góry do dołu" Marek Pindral, Bernardinum 2013, 44,90 zł