
Projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID-19 zawiera m.in. informacje na temat kolejności grup poddawanych szczepieniom, przebiegu szczepień, bezpieczeństwa, a także statusu osoby zaszczepionej.
Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>

Kwalifikacja i planowane miejsca szczepień
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 będzie dokonywał lekarz.
Dedykowanymi miejscami realizacji szczepień będzie istniejąca sieć placówek medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Przewiduje się również organizowanie nowych mobilnych i stacjonarnych punktów szczepień spełniających wymagania organizacyjne i lokalowe przewidziane dla realizacji świadczeń medycznych. W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespół wyjazdowy w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta.
Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>

Bezpieczeństwo i logistyka
Transze szczepionek od poszczególnych producentów zostaną podzielone w taki sposób, aby zabezpieczyć obydwie wymagane do zaszczepienia dawki z jednej dostawy. Pozwoli to uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z ewentualnymi nieterminowymi dostawami kolejnych transz szczepionek od producentów i zagwarantuje możliwość ponownego szczepienia pacjenta po upływie 3 lub 4 tygodni, zgodnie z wytycznymi producentów.
Dystrybucja i logistyka będą podlegały szczególnemu nadzorowi GIF oraz ARM w celu wykluczenia ryzyka kradzieży lub fałszerstwa szczepionek. Szczepienia będą realizowane nieodpłatnie w wyznaczonych punktach szczepień - nie są rekomendowane szczepienia poza oficjalnym obiegiem oraz nabywanie ich na własną rękę.
Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>

Przebieg szczepienia
Przebieg szczepień w strategii przewiduje podział na dwie grupy szczepień:
1) grupę szczepienia indywidualnego - do tej kategorii zaliczamy osoby (pacjentów) zgłaszających się do punktów szczepień po podanie szczepionki
2) grupę szczepienia zbiorowego - do tej kategorii zaliczamy szczepienia m.in. pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, Zakładów Pielęgnacyjno-Opiekuńczych
Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania drugiej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek.
Sprawdź informacje na temat Narodowego Programu Szczepień-->>