
Literacką Nagrodą Nobla wstrząsnął seksskandal
Mąż Katariny Frostenson, członkini Akademii Szwedzkiej - gremium, które przyznaje Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - został skazany na dwa lata więzienia za gwałt. Przestępstwa miał się dopuścić w 2011 roku.

Boris Pasternak - pisarz zaszczuty przez ZSRR. Pierwszy laureat, który nie odebrał Nagrody Nobla
Laureatem literackiego Nobla za rok 1958 został rosyjski poeta i prozaik, autor "Doktora Żywago", Boris Pasternak. Wyróżniono go za "ważne osiągnięcia zarówno we współczesnej poezji lirycznej, jak i w dziedzinie wielkiej rosyjskiej tradycji epickiej".
Przyznanie Pasternakowi tej prestiżowej nagrody spotkało się z powszechnym uznaniem w kręgach literackich. Sam laureat początkowo zaakceptował wyróżnienie. "Wdzięczny, zadowolony, dumny, zmieszany" - napisał w telegramie wysłanym do komitetu noblowskiego. Wkrótce musiał zmierzyć się jednak z brutalną sowiecką rzeczywistością. Po nagonce rozpętanej na niego w ZSRR, paszkwilach, w których określono go mianem "literackiego chwastu" i naciskach władz, zmienił decyzję. Władze Związku Radzieckiego postawiły sprawę jasno: jeśli pojedzie do Oslo, aby odebrać nagrodę, nie ma powrotu do kraju. Ostatecznie wysłał kolejny telegram. Tym razem z informacją o odmowie przyjęcia nagrody. Zaszczuty przez Sowietów pisarz zmarł dwa lata później, w 1960 roku.

Jean-Paul Sartre. Powiedział "nie" literackiej Nagrodzie Nobla
Jean-Paul Charles Aymard Sartre, francuski powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1964. Szwedzka Akademia przyznała ją za "całokształt twórczości". W uzasadnieniu werdyktu szczególną uwagę zwrócono na "jej bogactwo ideowe i wpływ, jaki wywarła ona na współczesną myśl artystyczną i filozoficzną".
Prawdziwą sensację wywołała decyzja pisarza o odmowie przyjęcia nagrody. Swoją decyzję w tej sprawie uzasadnił tym, że żaden człowiek nie powinien być "uwieczniony" za życia.
"Pisarz nie może pozwolić, by uczyniono z niego instytucję, nawet jeśli okoliczności są jak najbardziej zaszczytne, tak jak ma to miejsce w tej sytuacji. To jest oczywiście wyłącznie moje podejście, nie zawiera się w nim krytyka tych, którzy otrzymali już nagrodę. Darzę wielkim szacunkiem i podziwem kilkoro laureatów, których mam zaszczyt znać" – oświadczył Jean-Paul Sartre.

Literacka Nagroda Nobla przyznana pośmiertnie. Jedyny taki przypadek
W historii literackiej Nagrody Nobla tylko raz została ona przyznana pośmiertnie. Taka sytuacja miała miejsce w 1931 r. Uhonorowano nią wówczas Erika Axela Karfeldta, wybitnego poetę i wieloletniego członka Szwedzkiej Akademii, a także jej sekretarza.
Karfeldt miał okazję otrzymać tę prestiżową nagrodę za życia, jednak dwukrotnie sprzeciwił się takiej decyzji. Takie stanowisko uzasadniał tym, iż nie powinno się nagradzać samego siebie.