13 z 18
Gdańsk - Muzeum Gdańska zaprasza na piknikową majówkę w...
fot. Przemek Świderski

Gdańsk - Muzeum Gdańska zaprasza na piknikową majówkę w Twierdzy Wisłoujście.

Po raz pierwszy od czterech lat, w związku z majówką, będzie można dostać się do Twierdzy z Nowego Portu. Na odcinku dawnego promu Wisłoujście, kursować będzie kuter Baltic Star, którego załoga oferować będzie odpłatny przewóz osób i rowerów do Twierdzy Wisłoujście.
- Przez całą majówkę funkcjonować będzie strefa relaksu: ognisko, na które należy przybyć z własnym prowiantem lub zakupić go na miejscu. Oprócz tych atrakcji – tradycyjnie – będzie można zwiedzić fortyfikację wraz z przewodnikami, a wybrane dni spotkać w forcie Trójmiejskie Grupy Rekonstrukcji Historycznych – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.


Godziny otwarcia:
1-3 maja 2018 r., godz. 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30)

4-6 maja 2018 r., godz. 10:00-16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:30)


Program wydarzeń rekonstrukcyjnych


* 1 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem „Rok 1734.” Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk przedstawi dzieje Gdańska z XVIII wieku, kiedy w obleganych murach miasta otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. Na opowieść o tych niespokojnych czasach zabierze Państwa Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk wraz z przyjaciółmi z całej Polski. Poznać będzie można obyczaje królewskiego dworu, modę epoki, racje żywnościowe ówczesnych wojaków oraz zobaczyć potyczkę patroli wrogich armii.

* 3 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem „Życie w nowożytnej Twierdzy”. Grupa Kompania Kaperska zaprezentuje wybrane sceny z życia XVII w. załogi Twierdzy. Uczestnicy wezmą udział w inscenizacji procesu rekrutacji do Floty Królewskiej. Grupa „ochotników” zostanie wcielona do załogi przez oficera i dwóch przybocznych. Odbędzie się krótka musztra wg dawnej komendy niemieckiej i nowi załoganci pomaszerują do stanowiska skryby, gdzie każdy podpisze ptasim piórem i atramentem certyfikat werbunkowy z pieczęcią Kompanii. Odbędzie się również prezentacja uzbrojenia i opancerzenia żołnierzy piechoty morskiej. Będzie można przymierzyć XVII w. napierśniki i hełmy, obejrzeć broń białą, jak i zapoznać się obsługą działania broni czarnoprochowej. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć również o żegludze w dawnych wiekach, przesądach marynarskich oraz rozrywkach marynarzy. Zaprosimy także grupę do wspólnej nauki tańców dawnych.

* 6 maja, godz. 10:00-16:00 pod tytułem „Życie w średniowiecznym Gdańsku”. XV-wieczni mieszkańcy Gdańska z grupy Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentują jak w średniowieczu powstawały tkaniny. W prezentacji pt. „Od owcy do tkaniny” dowiemy się o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów. Puszkarz zaprezentuje broń czarnoprochową używaną na przełomie XIV i XV wieku. Szewc pokaże nam warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. W mennicy – pod okiem animatora uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Od skryby dowiemy się jakie były techniki sporządzania pism i a także nauczymy się sztuki dawnej kaligrafii.

14 z 18
Gdańsk, Gdynia - Majówka dla kibiców w Multikinie...
fot. mat. promocyjne

Gdańsk, Gdynia - Majówka dla kibiców w Multikinie

W ramach wydarzeń specjalnych Multikino zaprezentuje:
* 1 maja | Liga Mistrzów UEFA | Real Madryt – Bayern
* 2 maja | Liga Mistrzów UEFA | Roma – Liverpool
* 6 maja | El Clasico | FC Barcelona - Real Madryt

15 z 18
Sopot - Majówka na Molo...
fot. mat. promocyjny

Sopot - Majówka na Molo
PTH Kąpielisko Morskie Sopot zaprasza na występy w muszli koncertowej.

1 maja (wtorek)

g. 15:00 - Piramidy "Mickiewicz Unplugged"
Akustyczny koncert składający się z tekstów Adama Mickiewicza, które zostały tak dobrane, by zabrzmieć bardzo współcześnie. PIRAMIDY pokazują Mickiewicza nie jako poetę, który jest tylko wieszczem, symbolem, pomnikiem i autorem „Pana Tadeusza”, ale jako kogoś kto potrafił pisać o miłości, o normalnym życiu, o tym co nas spotyka, zaskakuje i o tym wszystkim, co pozostało aktualne po dzień dzisiejszy. Zespół Piramidy powstał w 2009 roku w Gdańsku, nazwa pochodzi od jednego z wierszy Juliusza Słowackiego pt. „Rozmowa z piramidami”. W dorobku zespołu znaleźć można pięć autorskich płyt, jak też kilka płyt skomponowanych i napisanych dla innych wykonawców, m.in. dla aktora Krzysztofa Tyńca.

3 maja (czwartek)

g. 15:00 - Motyle
Zespół powstał w 1996 roku i był związany z tzw. trójmiejską sceną alternatywną. Grupa z powodzeniem koncertuje po reaktywacji kilka lat temu. Swój styl określają jako melodyjne piosenki utrzymane w klimacie pop / jazz / latino poparte poetyckimi autorskimi tekstami wokalisty Wojtka Podlackiego.

5 maja (sobota)

g. 16:00 - 60-lecie Polskiego Rocka
W tym roku mija 60 lat od powstania polskiej muzyki rockowej, którą zapoczątkowały występy w klubie garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni w 1958 roku. Inspiratorem nowej fali muzycznej był Franciszek Walicki, zwany do dzisiaj Ojcem polskiego rocka. Zespół Non Stop - który tworzą zarówno doświadczeni muzycy rockowi, jak i młodzi, zdolni wokaliści, laureaci wielu nagród w konkursach i festiwalach muzycznych - wykona przeboje takich zespołów jak Rhythm and Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary, Trzy Korony, Skaldowie czy Breakout.

6 maja (niedziela)

g. 16:00 - Sopocka Orkiestra Promenadowa
Od ponad 30 lat prowadzona jest przez Mariana Stefanowicza - muzyka orkiestry Opery Bałtyckiej a zarazem pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku. W skład Zespołu wchodzą znakomici muzycy z Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Repertuar Orkiestry obejmuje zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową - arie operowe, operetkowe, musical, standardy jazzowe oraz charakterystyczne marsze dla zespołów dętych.

g. 17:30 - Krystyna Durys "With Love To Ella Fitzgerald" ( na zdjęciu)
Wokalistka zafascynowana erą swingu. Zdobywczyni legendarnej ZŁOTEJ TARKI 2014 na 44. Old Jazz Meeting w Iławie. Laureatka 2. miejsca w kategorii "Nowa Nadzieja" ankiety JAZZ TOP (2017). Artystka zaprezentuje utwory z repertuaru legendarnej wokalistki, Królowej Jazzu - Elli Fitzgerald. W wykonaniu septetu usłyszymy m.in. hity takie jak "Mr Paganini", "Take The A Train", "A-Tisket, A-Tasket", czy "Caravan".

16 z 18
Gdańsk -  Gdańskie Święto Europy....

Gdańsk - Gdańskie Święto Europy.

6 maja od godz. 12 na Targu Węglowym w Gdańsku. Atrakcje rozpoczną się o godzinie 12.00. Będą one zaadresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
W specjalnie zaaranżowanej strefie dla najmłodszych Europejczyków będzie można pobawić się z maskotką Syriusza (oficjalny symbol Unii Europejskiej), a także ułożyć wielką mapę Europy z puzzli. Nie zabraknie też innych atrakcji – quizów z nagrodami, zgadywania flag, malowania twarzy. W części z aktywnościami stanie duże, ważące ponad 200 kg koło fortuny. Dzięki niemu konkursy z nagrodami będą jeszcze bardziej emocjonujące.

W tym czasie będzie można spróbować przysmaków z różnych krajów Europy w specjalnie zaaranżowanej strefie gastronomicznej.

Z okazji święta zostanie przygotowany zestaw najbardziej charakterystycznych europejskich potraw.

Niedaleko staną stoiska informacyjne agencji Unii Europejskiej – Europe Direct, EuroDesk, Enterprise Europe Network, Erasmus, Gdańskiego Centrum Projektów Erasmus+ oraz Regionalnego Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku.

Gdańskie szkoły wraz z lokalnymi organizacjami z okazji święta przygotowały ponad 20 stanowisk przedstawiających poszczególne kraje UE. Każde z nich będzie posiadało wyjątkową aranżację i własny program atrakcji.

Specjalnie dla fanów gier terenowych przygotowano Europejską Grę Miejską po Gdańsku pod hasłem „Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku”. Gra będzie się toczyła wokół 20 wybranych miejsc – kamienic, bram, mostów, targów, muzeów, instalacji artystycznych, a także zabytków i najbardziej rozpoznawalnych zakątków. Przygotowano też coś dla tych, którzy nie rozstają się ze swoimi smartfonami – interaktywną grę dla użytkowników serwisu społecznościowego SnapChat.

Momentem kulminacyjnym Gdańskiego Święta Europy, który nastąpi o godzinie 16.00, będzie wspólne odśpiewanie „Ody do radości” przez mieszkańców Gdańska i Orkiestrę „Vita Activa”. Może wziąć w nim udział każdy uczestnik święta. Rozgrzewki wokalne rozpoczną się po godzinie 15.00.

Pozostało jeszcze 1 zdjęcie.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Grasz w karty Pokemon? Wygraj atrakcyjne nagrody na ogólnopolskim turnieju

Grasz w karty Pokemon? Wygraj atrakcyjne nagrody na ogólnopolskim turnieju

Ogromna inwestycja w Opolu. Amerykanie zainwestują u nas ponad 5 miliardów złotych

Ogromna inwestycja w Opolu. Amerykanie zainwestują u nas ponad 5 miliardów złotych

Matura 2025: chemia. Mamy komplet odpowiedzi i arkusz CKE

Matura 2025: chemia. Mamy komplet odpowiedzi i arkusz CKE

Zobacz również

Dramat pod Krakowem. Nocny wypadek pojazdu. Auto spłonęło, w ogniu zginął kierowca

Dramat pod Krakowem. Nocny wypadek pojazdu. Auto spłonęło, w ogniu zginął kierowca

Szok i niedowierzanie: Ancelotti ponownie w rozterce. Obrigado, Brazil!

Szok i niedowierzanie: Ancelotti ponownie w rozterce. Obrigado, Brazil!