
Arkusz maturalny z polskiego 2023. Zadanie 7
Zadanie 7
Nazwa wirusa komputerowego jest trafna. Tak jak wirus niepostrzeżenie podszywa się pod przydatne i atrakcyjne oprogramowanie, tak samo wojownicy greccy – niepostrzeżenie i podstępnie – wdarli się przez bramy Troi i zdobyli ją. Pozorując własną kapitulację, Achajowie schowali się w koniu trojańskim, a nocą wyszli i złupili miasto. Koń trojański jest więc podstępnym podarunkiem, który przynosi zgubę obdarowywanemu.

Arkusz CKE w formule 2023. Zadanie 8
Rozstrzygnięcie: nie jest zgodna.
Argument 1: wizja końca świata zawarta w Apokalipsie św. Jana pełna zjawisk przyrodniczych, które świadczą o upadku doczesnego świata, ulega on całkowitemu zniszczeniu (m.in. giną zwierzęta, wody napełniają się krwią, trawy zostają spalone), zaś koniec świata ukazany w „Piosence o końcu świata” Czesława Miłosza wygląda tak jak zwyczajny dzień, przyroda w ogóle się nie zmienia, brak tu nagłych zjawisk (każdy zajmuje się swoimi zajęciami, np. rybak naprawia sieć, latają pszczoły).
Argument 2: tradycyjna wizja końca świata, która została zaprezentowana w Apokalipsie św. Jana, jest gwałtowna, nagła, dynamiczna, wszystko dzieje się bardzo szybko (ludzie giną, nagle zniszczone zostają wody i rzeki), a w przypadku „Piosenki o końcu świata” jest zupełnie innej: ludzie żyją, tak jak żyli dotychczas, koniec świata przychodzi powoli.

Arkusz CKE i rozwiązania matury 2023 z polskiego. Zadanie 9
Zadanie 9
Podmiot liryczny w Pieśni IX Jana Kochanowskiego zaleca, by w życiu kierować się postawą, która nazywa się stoicyzmem. Polega ona na tym, by niezależnie od tego, co nas spotyka w życiu (szczęście czy też smutek) reagować na te wydarzenia bez emocji. Kluczowe jest więc wyzbycie się wszelkich skrajności. Fragment utworu Kochanowskiego, który obrazuje tę postawę to przede wszystkim: „Lecz na szczęście wszelakie serce ma być jednakie”.

Arkusz CKE i rozwiązania matury 2023 z polskiego. Poziom podstawowy. Zadanie10
Zadanie 10
Motyw: vanitas (marność)
Uzasadnienie: motyw vanitas zaczerpnięty z Księgi Kohelete („Marność nad marnościami i wszystko marność”) polega na tym, że wszystko, co znamy na tym świecie i co jest dla nas ważne, wkrótce przeminie (mądrość, życie, ale też bogactwa). W malarstwie motyw ten był w sposób symboliczny przedstawiany jako czaszka, co widzimy na pokazanym obrazie. Trzyma go młody i najprawdopodobniej dobrze sytuowany mężczyzna, pokazuje to, że przemijanie i śmierć dotyczy każdego, niezależnie od stanu czy wieku.
Motyw vanitas można dostrzec także w wierszu Naborowskiego – podmiot liryczny zaznacza, że wszystko to, co ważne jest dla nas na ziemi, w rzeczywistości nic nie znaczy, a jedyną nieprzemijającą wartością jest Bóg. Osoba mówiąca zaznacza, że jeśli zaufamy Stwórcy, to nic nieznacząca będzie dla nas śmierć.