
Zadanie 5. i 5.1.
5.1
Nie.
Mapa przedstawia przebieg wypraw Normanów (wikingów) w Europie. Natomiast mowa jest wezwaniem papieża Urbana do udziału w wyprawie krzyżowej. Jej skutkiem była I krucjata.

Zadanie 5.2. i 6.
5.2. Cesarstwo Bizantyjskie. Ówczesna nazwa: Cesarstwo Rzymskie
6.
Drzeworyt odwołuje się do idei podziału społeczeństwa średniowiecznego na trzy grupy: tych, którzy się modlą (duchowieństwo), tych, którzy walczą (rycerstwo), tych, którzy pracują (chłopi). W ten sposób ukazane zostały trzy stany społeczeństwa. Symbolizują je odpowiednio trzy grupy ludzi skupionych wokół figury Chrystusa. O ich zajęciach świadczą nie tylko napisy, ale także atrybuty, które posiadają.

Zadanie 7. i 8.
7. Chronologicznie późniejszy jest tekst A. Opisuje on wyprawę cesarza Henryka V przeciw księciu polskiemu Bolesławowi Krzywoustemu. Natomiast tekst B odnosi się się do sprawy biskupa Stanisława i wypędzenia króla Bolesława z Polski.

Zadanie 8.1. i 8.2.
8.1 Konstytucja Nihil novi
8.2 Nie. Struktura sejmu pochodzi z późniejszych czasów. Świadczy o tym widoczna na ilustracji organizacja sejmu z wydzielonymi odpowiednio miejscami dla posłów i senatorów. Ponadto stroje wskazują raczej na 2 połowę XVI w. W konstytucji jedynie ogólnikowo wymieniono posłów i senatorów.