
Żarek i Brachów
Budowa zalewu o powierzchni 4,9 km² i pojemności 38,4 mln m³ została rozpoczęta po przygotowaniach trwających od 1968 r. na mocy uchwały Rady Ministrów nr 156/73 z dnia 6 lipca 1973 r.
Poza zabezpieczeniem systemu wodociągowego Legnicy, zbiornik zbudowano celem ochrony przeciwpowodziowej - regulacji przepływów Nysy Szalonej.
Dziś wygląda ten teren dokładnie tak jak na tym zdjęciu. W wyjątkowo suche miesiące spod wody wyłaniają się niektóre fundamenty dawnych zabudowań.

Miedzianka
Miedzianka na stałe nie zniknęła wprawdzie z dolnośląskiego krajobrazu, ale wiele do tego nie brakowało. Przed dekadami to było prężnie rozwijające się miasteczko, dziś to nieduża wieś. W całości znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
W okresie międzywojennym mówiono o Miedziance, że jest to jedno z trzech najwyżej położonych i najmniejsze miasto w Prusach.
Mieszkańcy Miedzianki przez wieki zajmowali się górnictwem.

Miedzianka
W latach 1945–1954 w miejscowej kopalni, ukrytej pod kryptonimem Zakłady Przemysłowe R-1, wydobyto 600 ton rud uranu, w całości odesłanej do Związku Radzieckiego.
Rabunkowy sposób wydobycia doprowadził do degradacji miasteczka. W końcu zapadła decyzja o likwidacji miejscowości.
W roku 1967 żołnierze wysadzili w powietrze kościół ewangelicki, wkrótce wprowadzono zakaz remontu domów. W 1972 r. wysiedlono z Miedzianki ostatnich mieszkańców.
Po roku 1989 miejscowość zaczęła się odradzać. W roku 2013 zamieszkałych było 11 domów.

Budniki
Budniki to jedno z bardziej fascynujących miejsc w naszym regionie. Miejscowość miała jedną cechę, która wyróżniała ją na tle innych – mniej więcej przez jedną trzecią roku nie dochodziły tam w ogóle promienie słoneczne.
Z tego względu co roku 26 listopada organizowano pożegnanie, zaś 19 marca przywitanie słońca