
Uważny ruch
Wstań od biurka i pochodź przez kilka minut. Obserwuj uważnie swoje ciało. Zwróć uwagę na to, kiedy podnosisz stopę i w jaki sposób stawiasz ją na ziemi. Obserwuj swoją postawę i doznania w ciele. Zwróć uwagę na to, czy twoje ciało jest rozluźnione czy spięte oraz w których miejscach odczuwasz największy dyskomfort. Spróbuj zrelaksować te miejsca oddechem. Zrób głęboki wdech, a wraz z wydechem odprężaj spięty punkt w ciele.

Uważne słuchanie
Zdarza ci się wpuszczać coś jednym uchem, a wypuszczać drugim? Słuchanie to nie lada sztuka. Aby poćwiczyć uważne słuchanie w pracy, postaraj się nie tylko skupić na tym, co mówi twój rozmówca, ale zwróć także uwagę na jego mimikę, gestykulację i ton głosu. W trakcie konwersacji postaraj się odnotować jak najwięcej szczegółów. Ćwicz również zapamiętywanie tego, co mówi do ciebie druga osoba.

Przygotowanie do trudnego spotkania
Skup uwagę na swoim ciele. Zwróć uwagę na miejsce, w którym stopy dotykają podłoża. Poczuj, jak oddech przepływa przez twoje ciało i obserwuj ruchy ciała związane z oddechem. Sprawdź, czy odczuwasz napięcie w ciele, a jeżeli tak, spróbuj rozluźnić to miejsce. Zauważ też, z jakim nastawieniem idziesz na spotkanie; jakie towarzyszą ci myśli i emocje. Na koniec zrób trzy głębokie wdechy i wydechy.

Odpowiednia pozycja
Niektóre ćwiczenia mindfulness można robić w pozycji siedzącej. Wyprostuj się i usiądź tak, aby plecy nie dotykały krzesła, a stopy w całości spoczywały na ziemi, równolegle do siebie. Jeżeli będzie ci zbyt wygodnie, twoja koncentracja zacznie słabnąć.
Natomiast do ćwiczeń, które wymagają chodzenia, poszukaj przestronnego miejsca, w którym nie będzie tłumu. Jeśli masz ograniczony czas, możesz użyć licznika w telefonie lub aplikacji do mindfulness.
Źródło: Kamila Wykrota, Trening mindfulnsess w pracy. Ćwiczenia do wykonywania w przestrzeni biura, w Psychologia w praktyce (kwiecień/ maj 2019), data pobrania: 2019-10-16, pobrano w: psychologiawpraktyce.pl, sasana.pl