5/14
Pierre Agostini, fizyk z Ohio State University (USA),...
fot. ANDERS WIKLUND/PAP/EPA

Nobel w dziedzinie fizyki dla trojga naukowców

Pierre Agostini, fizyk z Ohio State University (USA), dokonał udanego eksperymentu polegającego na generowaniu i analizie serii krótkich impulsów świetlnych trwających jedynie 250 attosekund. Kolejny laureat -Ferenc Krausz z Uniwersytetu w Monachium (Niemcy), pracował nad innym rodzajem eksperymentu, który pozwolił na izolację pojedynczego impulsu świetlnego trwającego 650 attosekund.

Anne L'Huillier z Lund University (Szwecja) przeprowadziła badania nad różnymi podtonami światła powstającymi podczas przesyłania laserowego światła podczerwonego przez gaz szlachetny. Każdy z tych podtonów stanowi falę świetlną o określonej liczbie cykli, związaną z cyklami światła lasera. Zjawisko to jest wynikiem oddziaływania światła lasera z atomami w gazie, co dodaje niektórym elektronom dodatkową energię, która jest następnie emitowana w postaci światła. Prace L'Huillier przyczyniły się do dalszych odkryć w tej dziedzinie.

Komentarz eksperta:

„Żeby sfotografować sportowca, który biegnie w ciemnej ulicy, musimy użyć lampy błyskowej. Gdybyśmy nie zastosowali tej lampy, wówczas nie moglibyśmy zarejestrować jego ruchu lub zdjęcie byłoby rozmazane. A jeżeli chcemy badać procesy bardzo szybkie, takie jak ruch elektronów w atomach lub molekułach, musimy zastosować impulsy światła tysiące razy szybsze (krótsze) niż impuls w lampie błyskowej. Anne L'Huiller, Ferenc Krausz i Pierre Agostini przeprowadzili w latach 80. i 90. ubiegłego wieku pionierskie eksperymenty i dali nam potrzebne do takich badań narzędzia. Anne była wtedy młodą doktorantką, która inicjowała wspomniane eksperymenty” – wyjaśnia prof. Fiedorowicz z Wojskowej Akademii Technicznej.

„Dzięki odkryciom noblistów możliwe są badania dynamiki materii, czyli na przykład tlenków różnych metali, które są stosowane m.in. w detektorach i czujnikach. Rozwinęły się metody badawcze, jak absorpcyjna spektroskopia rentgenowska – obecnie jedna z podstawowych metod badania materii o nieuporządkowanej strukturze. Aby zbadać dynamikę elektronów w takiej materii, musimy ją najpierw podświetlać - właśnie bardzo krótkimi atosekundowymi impulsami” – wylicza.

6/14



Królewska Szwedzka Akademia Nauk podjęła decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie chemii Moungiemu G. Bawendiemu, Louisowi E. Brusowi i Alexeiowi I. Ekimovowi „za odkrycie i syntezę kropek kwantowych”.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2023

7/14
Alexei I. Ekimov urodził się w 1945 r. w Związku Radzieckim....
fot. Claudio Bresciani/PAP/EPA

Nobel w dziedzinie chemii dla trójki naukowców

Alexei I. Ekimov urodził się w 1945 r. w Związku Radzieckim. Jest uważany za odkrywcę kropek kwantowych, które wówczas określano jako kryształy półprzewodnikowe. Udało mu się to pod koniec lat 70. XX wieku dzięki badaniom z wykorzystaniem kolorowego szkła. Jest emerytowanym badaczem Nanocrystals Technology Inc. w Nowym Jorku.

Louis E. Brus (ur. w 1943 r. w Cleveland, stan Ohio USA) nie tylko badał właściwości kropek kwantowych, ale zastosował metodę ich syntezy, która pozwoliła uzyskiwać kropki kwantowe wysokiej jakości. Jest profesorem na Columbia University w Nowym Jorku.

Najmłodszy z trójki noblistów Moungi G. Bawendi (ur. w 1961 r. w Paryżu), pracując po zrobieniu doktoratu w laboratorium Brusa, zrewolucjonizował metodę syntezy kropek kwantowych. Jest profesorem w Massachusetts Institute of Technologi (MIT) w Cambridge (USA).

8/14



To szczególne wyróżnienie otrzymał za „jego innowacyjne sztuki i prozę, które dają głos temu, co niewypowiedziane”.

Ogłoszono Nobla w dziedzinie literatury

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

W Gdyni wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

W Gdyni wręczono Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Zobacz również

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Oto urocza Klaudia Adamek. To jedna z najpiękniejszych polskich lekkoatletek ZDJĘCIA

Oto urocza Klaudia Adamek. To jedna z najpiękniejszych polskich lekkoatletek ZDJĘCIA