1 z 18
Przewijaj galerię w dół
Zbudowany w XIX w. pałac był posiadłością malarza Józefa...
fot. Rafał T/Fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0

OROŃSKO

Zbudowany w XIX w. pałac był posiadłością malarza Józefa Brandta. Kilka lat temu odzyskał swoją świetność i stał się siedzibą Centrum Rzeźby Polskiej.

W skład centrum wchodzą również okoliczne budynki - oranżeria, oficyna oraz spichlerz. W Orońsku można podziwiać wystawy rzeźbiarstwa, a także zajrzeć do rzeźbiarskiego atelier. Godziny otwarcia w weekendy: 10-18.

Uwaga, w dniach 20-21 kwietnia, czyli w przyszły weekend Pałac Józefa Brandta nie będzie dostępny dla zwiedzających.

Jak dojechać?
Z Warszawy trzeba wyruszyć trasą na Radom, Orońsko znajduje się kilkanaście kilometrów za Radomiem w stronę Szydłowca.

2 z 18
W XVI w. był to największy po Warszawie i Płockuośrodek...
fot. Singdrossel / CC BY-SA 3.0 pl

PRZASNYSZ

W XVI w. był to największy po Warszawie i Płockuośrodek miejski naMazowszu. Dziś jest miastem o bogatej historii i ogromnej liczbie historycznych budowli.Wśród godnych uwagi zabytków znajduje się gotycki Kościół z XV w., w którym chrzczony był św. Stanisław Kostka. Pielgrzymi przybywający do Przasnyszamogą podziwiać słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdujący się w zespole klasztornym zbudowanym na przełomie XVI i XVII w. Godne uwagi są też XVIII- wieczny ratusz i budynek dawnej poczty działającej ponad 200 lat temu.



jak dojechać

Należy kierować się na Pułtusk.

3 z 18
Rajemdla tych, którzy preferują aktywny tryb życia, rowerowe...
fot. Wojsyl/CC BY-SA 3.0

KAMPINOS

Rajemdla tych, którzy preferują aktywny tryb życia, rowerowe przejażdżki czy nordic walking, jest Puszcza Kampinoska. Ponad 350 km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności to wyjątkowa zaleta tego kompleksu leśnego. Wśród wydm, terenów bagiennych i drzew kryjówkę znajdują m.in. łosie - symbol Puszczy Kampinoskiej - rysie, bobry, a także różnego rodzaju ptactwo.

To doskonałe miejsce na odkrywanie przyrody przez najmłodszych.Mogą oni korzystać z aż siedmiu ścieżek dydaktycznych, a także odwiedzić ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody.

Uwaga, przed wejściem do Puszczy Kampinowskiej należy zabezpieczyć się przed kleszczami i komarami.

4 z 18
Słynne Stawisko Jarosława Iwaszkiewicza czy dworek Milusin...
fot. Maciej Szczepańczyk/CC BY 3.0

Stawisko, Milusin, Wola Okrzejska

Słynne Stawisko Jarosława Iwaszkiewicza czy dworek Milusin Józefa Piłsudskiego to jedne z ciekawszych miejsc. Warto wybrać się również do Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Miejsce najbardziej kojarzone z Jarosławem Iwaszkiewiczem to Stawisko w Podkowie Leśnej. Piękną posiadłość, którą Anna Iwaszkiewicz otrzymała od ojca w dniu ślubu,odwiedzało całe towarzystwo warszawskich literatówi artystów.

W czasie II wojny światowej Stawisko stało się schronieniem m.in. dla Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Leona Schillera. Po powstaniu warszawskim w domu Iwaszkiewiczów mieszkali m.in. Jerzy Andrzejewski, Władysław Tatarkiewicz, JerzyWaldorff.

Stawisko mieści się w Podkowie Leśnej na ul.Gołębiej 1. Aby dojechać zWarszawy, należy się kierować na drogę 719 w kierunku Żyrardowa. Można też tam dotrzeć kolejkąWKD.

Muzeum nieczynne w poniedziałki oraz w święta kościelne i państwowe. Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek, piątek - 9.00 - 16.00, sobota, niedziela - 10.00 - 16.00 Bilet zwykły kosztuje 10 zł, a ulgowy - 8zł.

Dwór Milusin w Sulejówku
Kolejnym miejscem, które zobaczyć trzeba, jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dworek, w którym powstaje muzeum, jest następnym po Belwederze miejscem kojarzącym się z Marszałkiem. Piłsudski w Milusinie mieszkał od 1923 r.

Odrestaurowany dworek i wystawa stała, która w nim powstanie, stanowić będą opowieść o Marszałku. - Będą stanowić zintegrowaną propozycję poszerzenia i upowszechniania wiedzy o Józefie Piłsudskim, jego myśli politycznej, poglądach oraz bogatym dziedzictwie i czasach, w których żył - informują przedstawiciele muzeum. Całość stanowić będzie chronologiczno-tematyczną opowieść o Józefie Piłsudskim. Podzielona zostanie na sześć galerii, z których pięć odniesie się do poszczególnych okresów życia i kolejnych etapów działalności Marszałka, szósta galeria będzie stanowić podsumowanie pozostawionego przez niego dziedzictwa.

Dworek Milusin znajduje się w Sulejówkuna ul.Oleandrów5.

Wola Okrzejska
Kolejnym miejscem, nieco bardziej oddalonym od Warszawy, ale historycznie należącym do Mazowsza, jest Wola Okrzejska, w której mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Turyści mogą zwiedzić dworek, w którym pisarz przyszedł na świat, jest tam wiele interesujących pamiątek. Muzeum można zwiedzać codziennie w godz. 9-17.

Wola Okrzejska to wieś znajdująca się w pobliżu Garwolina. Należy jechać drogą nr 17 i zaRykami skręcić w małą drogę w kierunku Woli Okrzejskiej.

Pozostało jeszcze 13 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

"Powrót Supermana", "Inferno" i przygody Kajka i Kokosza. Komiksowe premiery na maj

"Powrót Supermana", "Inferno" i przygody Kajka i Kokosza. Komiksowe premiery na maj

Piast z Radomiakiem zgłosili kandydaturę do najgorszego meczu sezonu

Piast z Radomiakiem zgłosili kandydaturę do najgorszego meczu sezonu

Raków stopił Stal w ostatnim kwadransie. Mistrzostwo tuż, tuż!

Raków stopił Stal w ostatnim kwadransie. Mistrzostwo tuż, tuż!

Zobacz również

Raków stopił Stal w ostatnim kwadransie. Mistrzostwo tuż, tuż!

Raków stopił Stal w ostatnim kwadransie. Mistrzostwo tuż, tuż!

Groźny uraz bramkarza Bundesligi. Stracił przytomność po zderzeniu z rywalem ZDJĘCIA

Groźny uraz bramkarza Bundesligi. Stracił przytomność po zderzeniu z rywalem ZDJĘCIA