
OROŃSKO
Zbudowany w XIX w. pałac był posiadłością malarza Józefa Brandta. Kilka lat temu odzyskał swoją świetność i stał się siedzibą Centrum Rzeźby Polskiej.
W skład centrum wchodzą również okoliczne budynki - oranżeria, oficyna oraz spichlerz. W Orońsku można podziwiać wystawy rzeźbiarstwa, a także zajrzeć do rzeźbiarskiego atelier. Godziny otwarcia w weekendy: 10-18.
Uwaga, w dniach 20-21 kwietnia, czyli w przyszły weekend Pałac Józefa Brandta nie będzie dostępny dla zwiedzających.
Jak dojechać?
Z Warszawy trzeba wyruszyć trasą na Radom, Orońsko znajduje się kilkanaście kilometrów za Radomiem w stronę Szydłowca.

PRZASNYSZ
W XVI w. był to największy po Warszawie i Płockuośrodek miejski naMazowszu. Dziś jest miastem o bogatej historii i ogromnej liczbie historycznych budowli.Wśród godnych uwagi zabytków znajduje się gotycki Kościół z XV w., w którym chrzczony był św. Stanisław Kostka. Pielgrzymi przybywający do Przasnyszamogą podziwiać słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdujący się w zespole klasztornym zbudowanym na przełomie XVI i XVII w. Godne uwagi są też XVIII- wieczny ratusz i budynek dawnej poczty działającej ponad 200 lat temu.
jak dojechać
Należy kierować się na Pułtusk.

KAMPINOS
Rajemdla tych, którzy preferują aktywny tryb życia, rowerowe przejażdżki czy nordic walking, jest Puszcza Kampinoska. Ponad 350 km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności to wyjątkowa zaleta tego kompleksu leśnego. Wśród wydm, terenów bagiennych i drzew kryjówkę znajdują m.in. łosie - symbol Puszczy Kampinoskiej - rysie, bobry, a także różnego rodzaju ptactwo.
To doskonałe miejsce na odkrywanie przyrody przez najmłodszych.Mogą oni korzystać z aż siedmiu ścieżek dydaktycznych, a także odwiedzić ponad dwadzieścia rezerwatów przyrody.
Uwaga, przed wejściem do Puszczy Kampinowskiej należy zabezpieczyć się przed kleszczami i komarami.

Stawisko, Milusin, Wola Okrzejska
Słynne Stawisko Jarosława Iwaszkiewicza czy dworek Milusin Józefa Piłsudskiego to jedne z ciekawszych miejsc. Warto wybrać się również do Muzeum Henryka Sienkiewicza.
Miejsce najbardziej kojarzone z Jarosławem Iwaszkiewiczem to Stawisko w Podkowie Leśnej. Piękną posiadłość, którą Anna Iwaszkiewicz otrzymała od ojca w dniu ślubu,odwiedzało całe towarzystwo warszawskich literatówi artystów.
W czasie II wojny światowej Stawisko stało się schronieniem m.in. dla Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Leona Schillera. Po powstaniu warszawskim w domu Iwaszkiewiczów mieszkali m.in. Jerzy Andrzejewski, Władysław Tatarkiewicz, JerzyWaldorff.
Stawisko mieści się w Podkowie Leśnej na ul.Gołębiej 1. Aby dojechać zWarszawy, należy się kierować na drogę 719 w kierunku Żyrardowa. Można też tam dotrzeć kolejkąWKD.
Muzeum nieczynne w poniedziałki oraz w święta kościelne i państwowe. Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek, piątek - 9.00 - 16.00, sobota, niedziela - 10.00 - 16.00 Bilet zwykły kosztuje 10 zł, a ulgowy - 8zł.
Dwór Milusin w Sulejówku
Kolejnym miejscem, które zobaczyć trzeba, jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dworek, w którym powstaje muzeum, jest następnym po Belwederze miejscem kojarzącym się z Marszałkiem. Piłsudski w Milusinie mieszkał od 1923 r.
Odrestaurowany dworek i wystawa stała, która w nim powstanie, stanowić będą opowieść o Marszałku. - Będą stanowić zintegrowaną propozycję poszerzenia i upowszechniania wiedzy o Józefie Piłsudskim, jego myśli politycznej, poglądach oraz bogatym dziedzictwie i czasach, w których żył - informują przedstawiciele muzeum. Całość stanowić będzie chronologiczno-tematyczną opowieść o Józefie Piłsudskim. Podzielona zostanie na sześć galerii, z których pięć odniesie się do poszczególnych okresów życia i kolejnych etapów działalności Marszałka, szósta galeria będzie stanowić podsumowanie pozostawionego przez niego dziedzictwa.
Dworek Milusin znajduje się w Sulejówkuna ul.Oleandrów5.
Wola Okrzejska
Kolejnym miejscem, nieco bardziej oddalonym od Warszawy, ale historycznie należącym do Mazowsza, jest Wola Okrzejska, w której mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Turyści mogą zwiedzić dworek, w którym pisarz przyszedł na świat, jest tam wiele interesujących pamiątek. Muzeum można zwiedzać codziennie w godz. 9-17.
Wola Okrzejska to wieś znajdująca się w pobliżu Garwolina. Należy jechać drogą nr 17 i zaRykami skręcić w małą drogę w kierunku Woli Okrzejskiej.