
OTWOCK
Otwock przed wojną był uzdrowiskową i letniskową oazą warszawiaków.
To miejsce upodobał sobie architekt Michał Elwiro Andriolli, który zaprojektował setki letniskowych willi powszechnie zwanych świdermajerami. Te drewniane budynki, projektowane nawzór szwajcarskich domów, mają ażurowe werandy, spadziste dachy oraz charakterystyczne, drewniane koronki.
Świdermajery były niegdyś natchnieniem dla pisarzy, a współcześnie są także bohaterami gry planszowej. Z pewnością warto zobaczyć choć kilka przykładów tych architektonicznych perełek, które współcześnie nieco zapomniane popadają w ruinę. Przy okazji wycieczki do Otwocka można też zajrzeć nad Świder, który ma czystą wodę i ładne plaże.

NOWA SUCHA
W Nowej Suchej znalazło swoją siedzibę Muzeum Architektury.
Można tam zobaczyć m.in. typowy polski dworek z XVIII wieku, który był dawną posiadłością kasztelana Cieszkowskiego.
Modrzewiowy dwór wzniesiony w barokowym stylu został odnowiony w 1988 r.
Po remoncie jego wnętrze zachowało oryginalny charakter, dzięki czemu podziwiać w nim można zabytkowe meble, przedmioty sztuki użytkowej, a także liczne obrazy przedstawiające urokliwe pejzaże regionu. Dwór otacza ogród o starym drzewostanie. Dwór w Suchej miał w swoim pobliżu folwark. Dziś nie ma po nich śladu. Na przyległym do posiadłości terenie turyści zwiedzić mogą skansen, w którym znajduje się ponad 20 zabytkowych, bardzo ciekawych obiektów, m.in. kuźnia i wozownia.

PARKI
Kilkadziesiąt kilometrów jazdy samochodem na południowy zachód od Warszawy znajduje się zachwycający kompleks pałacowo-parkowy w Młochowie.
Utrzymany w stylu angielskim park ma niemal 17 kmkw. powierzchni, a w jego sercu znajduje się perła architektury klasycznej, XIX-wieczny pałacyk projektu Jakuba Kubickiego. Oprócz pałacu w skład zespołu wchodzą także dwie oficyny i oranżeria. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest park w Arkadii położonej pod Łowiczem. Jest typowym przykładem angielskiego stylu budowy terenów zielonych. Nie ma tutaj regularnych kształtów. Dominują swoboda i nieregularność kompozycji ogrodu. Park w Arkadii został założony w XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłównę. Ogród pełen jest niezwykłych budowli. Do najciekawszych należą Świątynia Diany czy Dom Murgrabiego.

CZARNOLAS
„Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gnieździe ojczystym, a Ty mnie zdrowiem opatrz i sumieniem czystym” - pisał Jan Kochanowski o swoim domu w Czarnolesie.
Choć oryginalny dwór poety spłonął w XVIII w., odbudowana wiek później posiadłość mieści w sobie obecnie Muzeum Jana Kochanowskiego. W salach dworku zgromadzono liczne eksponaty związane z jego życiem i twórczością. Odwiedzający mogą zobaczyć XIX wieczne wydania dzieł Jana z Czarnolasu, zabytkowe meble, epokowe stroje, oryginalne gobeliny, drzeworyty. Muzeum położone jest w pięknym parku krajobrazowym, a nieopodal domu otwarta dla zwiedzających jest również kaplica Kochanowskich. Muzeum można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Godziny otwarcia: wtorek-piątek 8.00 - 16.00, sobota i niedziela 9.00 - 16.00. Po 1 maja muzeum będzie czynne do 18. Zwiedzać można na własną rękę lub z przewodnikiem .