1/11
Jak uciec od tłumów nad polskim morzem? Sprawdźcie nasze...
fot. fot. Piotr Krzyżanowski

Jak uciec od tłumów nad polskim morzem? Sprawdźcie nasze propozycje mniej znanych miejsc nad Bałtykiem!

2/11
To akurat jedno z najbardziej znanych miejsc na tej liście....
fot. fot. Anna Arent

1. Piaski

To akurat jedno z najbardziej znanych miejsc na tej liście. Piaski to dawna rybacka wioska na Mierzei Wiślanej, obecnie część obleganej Krynicy Morskiej - jednak oddalona od niej o ponad 5 kilometrów i wielokrotnie od niej mniejsza - a więc także wielokrotnie mniej „pojemna” jeśli chodzi o liczbę przebywających tam jednocześnie wczasowiczów. Właśnie to sprawia, że na plaży jest spora szansa na brak ścisku i realną wygodę, tym bardziej, że do dyspozycji mamy ładnych kilka kilometrów Mierzei Wiślanej do dyspozycji, zanim natrafimy na zgęszczenie parawanów wokół Krynicy Morskiej. Mniej więcej kilometr od Piasków w stronę Krynicy Morskiej znajduje się plaża nudystów. Jeśli chodzi zaś o kierunek wschodni, to Piaski leżą ledwie półtora kilometra od granicy z rosyjskim Okręgiem Kaliningradzkim - rzecz jasna to zewnętrzna, pilnie strzeżona granica Unii Europejskie. Plażę mamy w Piaskach wprawdzie w Zatoce Gdańskiej, za to z widokiem na pełne morze - z tej perspektywy Półwysep Helski absolutnie nie zamyka nam widnokręgu.

3/11
To może być ciekawe miejsce zwłaszcza dla tych urlopowiczów,...
fot. fot. t.przechlewski [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

2. Rewa

To może być ciekawe miejsce zwłaszcza dla tych urlopowiczów, którym pozostało jeszcze sporo do zwiedzania w Trójmieście, za to jednocześnie chętnie powylegiwaliby się na plaży o już zupełnie niemiejskim charakterze. Rewa leży ledwie 10 kilometrów na północ od Gdyni - przez co jest idealnym punktem wypadowym wycieczek do Trójmiasta, ale z jakichś nie do końca zrozumiałych przyczyn nie jest oblegana przez tłumy plażowiczów. Atmosfera jest tam leniwa, czas płynie spokojnie, ale też w samej Rewie nie brakuje wszystkiego, czego oczekuje od nadbałtyckiej miejscowości przeciętny wczasowicz. W Rewie - od wrzynającego się prawie na kilometr w morze Szpyrku Rewskiego (piaszczysta mikromierzeja o szerokości kilku metrów), zaczyna się Ryf Mew - czyli z roku na rok coraz wyraźniejsza (i tworząca w sprzyjających warunkach coś w rodzaju mikroarchipelagu piaszczystych wysypek) mielizna ciągnąca się aż do Półwyspu Helskiego. Kiedy morze jest spokojne, można nią nawet przejść aż do okolic Kuźnicy w wodzie sięgającej najwyżej do piersi, wymaga to jednak przebycia 700-metrowej szerokości i głębokiego na ok. 5 metrów przekopu zwanego Depką. Z kolei w stronę Trójmiasta - aż do miejscowości Mechelinki rozciąga się mniej więcej dwukilometrowa plaża oddzielona od reszty lądu niewielkim pasem wydm i dość rozległymi Łąkami Mechelińskimi, jeszcze dalej w kierunku Gdyni zaczyna się klif.

4/11
To już nie Zatoka Gdańska tylko pełne morze. Niemal ze...
fot. fot. Andrzej Otrębski [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

3. Białogóra

To już nie Zatoka Gdańska tylko pełne morze. Niemal ze wszystkich stron otoczona lasem Białogóra znajduje się ok 10 kilometrów na zachód od Dębek. Do pięknej - i szerokiej! - plaży mamy nieco ponad kilometr przez las. Kolejny powód, dla którego jest tu wielokrotnie bardziej pusto niż w sąsiednich Dębkach a tym bardziej nieodległej Karwii czy Jastrzębiej Górze. Sama Białogóra to po prostu letniskowa wieś, na tyle jednak często odwiedzana, że nie zabraknie nam tam ani smażalni ryb, ani gofrów, ani nawet parunastu straganów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Rosyjski atak rakietowy na Dnipro. Pod gruzami są ludzie

Rosyjski atak rakietowy na Dnipro. Pod gruzami są ludzie

Iga Świątek zagra z Ukrainką o ćwierćfinał French Open

Iga Świątek zagra z Ukrainką o ćwierćfinał French Open

Szokujące doniesienia "Spiegla". Niemieccy piloci wojskowi szkolą chińską armię

Szokujące doniesienia "Spiegla". Niemieccy piloci wojskowi szkolą chińską armię

Zobacz również

Ruch Chorzów wrócił do Ekstraklasy! Ostatnia kolejka za nami. Znamy pary barażowe

Ruch Chorzów wrócił do Ekstraklasy! Ostatnia kolejka za nami. Znamy pary barażowe

Puchar Polski nie wróci do Kielc. Orlen Wisła Płock znów lepsza

Puchar Polski nie wróci do Kielc. Orlen Wisła Płock znów lepsza