
Politologia
Dlaczego nie?
- Politologia to kolejny ogólny kierunek, po którym absolwentom trudno znaleźć pracę. Nie chodzi jednak o to, żeby likwidować wszystkie kierunki humanistyczne, a humanistów przerabiać na inżynierów. Wystarczy sięgnąć konkretne specjalizacje, jak np. ekspert ds. social media – radzi Joanna Wieprow, ekspert z zakresu ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
alternatywa: social media, życie publiczne, menadżer wizerunku, pomoc społeczna

Historia
Dlaczego nie?
- Kolejny kierunek z serii tych, po których można albo być nauczycielem, albo naukowcem. Jeśli ktoś jednak nie jest zainteresowany pracą w szkole lub karierą naukową, polecam potraktować te studia jako podstawę do dalszej nauki i rozwoju - mówi Joanna Wieprow, ekspert z zakresu ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Alternatywa: kulturoznawstwo, analiza big data, dziennikarstwo, komunikacja społeczna

Administracja państwowa
Dlaczego nie?
- Mamy bardzo dużo pracowników administracyjnych. Zbyt dużo, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej spraw urzędowych załatwiamy przez Internet lub przez profil zaufany - mówi Joanna Wieprow, ekspert z zakresu ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
alternatywa: bezpieczeństwo wewnętrzne

Na co zwrócić uwagę wybierając studia?
Rynek pracy poszukuje osób wyspecjalizowanych w coraz węższych dziedzinach. Niektórych zawodów, które będą poszukiwane za kilka lat, jeszcze nawet nie ma! Wiedza ogólna jest dobra na etapie liceum, przy wyborze studiów potrzebne jest już doprecyzowanie swoich ambicji i zainteresowań. Dlatego podążając za swoimi zainteresowaniami i zapisując się na kierunek studiów, sprawdź, jakie oferuje specjalności, dodatkowe szkolenia czy certyfikaty oraz jakie jeszcze możliwości z nim związane daje uczelnia.