
Umrze każdy. Dla wielu z nas śmierć przyjdzie niespodziewanie. Nie znaczy to, że musimy być na nią nieprzygotowani. Rozmowa na ten temat nie jest przyjemna, ale jest konieczna. W tym przypadku w równym stopniu chodzi o nas samych, jak i o naszych najbliższych. Warto więc, myśląc o wieczności, zadbać o doczesność.

Uporządkuj finanse
Chcemy aby nasi bliscy byli zabezpieczeni finansowo. Czy mamy przemyślane, jak będą wyglądały ich finanse po naszej śmierci? Co się stanie z naszymi kredytami i inwestycjami? Jeśli urodziło nam się dziecko albo moglibyśmy obciążyć drugą połówkę długami, należy pomyśleć o polisie na życie (szczególnie jeśli jesteśmy jedynym albo głównym żywicielem rodziny). Możemy także założyć konto oszczędnościowe i odkładać tam pewną kwotę „nie do ruszenia”. Pamiętaj tylko, aby bliscy po twojej śmierci mieli dostęp do zaoszczędzonych pieniędzy. Jeśli mamy kredyt, warto pomyśleć o ubezpieczeniu go na wypadek naszej śmierci – dziedziczy go nie tylko twój współkredytobiorca (partner), ale także twoi spadkobiercy.

Spisz testament
Spiszmy testament póki jesteśmy zdrowi na ciele i umyśle. Testament pisemny należy sporządzić własnoręcznie – jeśli napiszemy go na komputerze lub maszynie będzie nieważny! Dokument musi posiadać datę i być podpisany czytelnie pełnym imieniem i nazwiskiem. W treści powinny znaleźć się wszystkie dyspozycje dotyczące majątku. Testament możesz w każdej chwili zmienić – wystarczy sporządzić nowy. Jeśli chcemy zapisać komuś nieruchomość, musimy spisać testament w formie aktu notarialnego. Testament notarialny daje nam prawo zapisania konkretnej osobie poszczególnych składników majątku.

Prowadzisz firmę? Zadbaj o wspólników.
Zakładanie firmy jest ekscytującym wydarzeniem w życiu. Przy konstruowaniu umowy spółki cywilnej, ujmijmy zapis mówiący o tym, że w przypadku śmierci jednego ze wspólników, jego spadkobiercy go zastąpią. Wtedy spółka będzie mogła funkcjonować nadal. Osobne przepisy obowiązują w przypadku dziedziczenia udziału w spółce z.o.o. Niczego nie pozostawmy przypadkowi – zadbajmy o wspólników, spadkobierców, pracowników i klientów. Odrobina planowania zabezpieczy owoce twojej ciężkiej pracy.