
W środę i czwartek księża archidiecezji łódzkiej spotkają się na tzw. rejonówce. Każdy z nich otrzyma do podpisu ważny dokument. To „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej”.

W środę i czwartek księża archidiecezji łódzkiej spotkają się na tzw. rejonówce. Każdy z nich otrzyma do podpisu ważny dokument. To „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej”.
Ks. Paweł Kłys, rzecznik archidiecezji łódzkiej mówi, że w czasie nabożeństwa pokutnego za grzechy ludzi Kościoła archidiecezji łódzkiej, które miało miejsce w ubiegły czwartek, ks. abp Grzegorz Ryś poinformował o tym dokumencie.
- Znalazł się zespół bardzo kompetentnych i wrażliwych ludzi, którzy przez ostatnie miesiące pracował nad „Zasadami ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej" – mówił w czasie nabożeństwa pokutnego za grzechy ludzi Kościoła w archikatedrze łódzkiej arcybiskup Grzegorz Ryś. - W czasie najbliższej kongregacji rejonowej, każdy z księży dostanie ten dokument do ręki z prośbą, by go przekazać wszystkim współpracownikom w Kościele
Ks. Paweł Kłys wyjaśnia, że zadaniem tego dokumentu jest wytyczenie konkretnych działań dotyczących zachowań duchownych i świeckich pracujących z młodzieżą, zaangażowanych w życie Kościoła.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

- W dokumencie tym zostały zawarte zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo – duszpasterskiej archidiecezji łódzkiej – dodaje ks. Paweł Kłys. - Dokument ten dotyczy duchownych diecezjalny i zakonnych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich zaangażowanych w życie Kościoła. Mam tu na myśli szkoły, przedszkola, ochronki, domy pomocy społecznej, domy dziecka.
Dokument ten każdy z księży otrzyma podczas tzw. rejonówek, czyli spotkania wszystkich księży archidiecezji łódzkiej, które mają miejsce jesienią i wiosna. Wiosenna sesja będzie miała miejsce dziś i w czwartek.
Podobne dokumenty powstały już w innych diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Archidiecezja łódzka jest kolejną.
-Wyjątkowość naszej archidiecezji polega, że tu powołany zespół wypracował te zasady – podkreśla ks. Paweł Kłys.
Przypomnijmy, że podczas czwartkowego nabożeństwa pokutnego duchowni archidiecezji łódzkiej przepraszali za grzechy Kościoła wobec małoletnich.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE

– Mamy wiedzę o 10 małoletnich osobach molestowanych przez naszych braci duchownych – mówił podczas nabożeństwa pokutnego ks. abp Grzegorz Ryś. - Pięciu z tych osób było w wieku do 15 roku życia, pozostałe pięć między 15, a 18 rokiem życia. Trzeba do tego dodać świadectwa 4 osób, które przeżyły molestowanie na granicy życia dorosłego tuż, po uzyskaniu pełnoletniości. Trzeba też wiedzieć, że nie jest to pełna liczba ofiar nawet w tych odnotowanych sytuacjach, bo dramatycznie poszkodowani nie są tylko ci młodzi ludzie, których wykorzystano, ale także ich rodziny, a przede wszystkim ich rodzicie. (…) Te wymienione osoby poszkodowane, są ofiarami czterech księży. Wszyscy z nich byli poddani osądowi przez Stolicę Apostolską. Trzech postępowaniu prokuratorskiemu, bo czyny czwartego, nie są przestępstwem w świetle prawa Polskiego, ale są w świetle prawa kanonicznego. Gdy chodzi o wyroki kościelne, jeden z naszych braci sprawców został wydalony ze stanu duchownego, drugi ukarany 15-letnim zakazem takich posług duszpasterskich, które by jakikolwiek sposób wiązały się z kontaktem z dziećmi i młodzieżą. W odniesieniu do trzeciego Stolica Apostolska orzekła przedawnienie, czwarty proces jeszcze trwa!