9 z 38
Zmarła 12 lutego 2017 roku. Miała 81 lat....
fot. fot. Bruno Fidrych

KRYSTYNA SIENKIEWICZ (1935-2017)

Zmarła 12 lutego 2017 roku. Miała 81 lat.

Znana i lubiana przez Polaków aktorka i wykonawczyni piosenki poetyckiej. Karierę zaczęła przypadkiem - jako studentka ASP 1 września 1955 roku zastąpiła chorą koleżankę w przedstawieniu legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków. Dwa lata później weszła na stałe w skład STS.

W 1958 zadebiutowała w kinie - w „Pożegnaniach” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Grała w takich filmach jak „Lekarstwo na miłość” Jana Batoregom czy „Rzeczpospolita babska” Hieronima Przybyła. Była związana między innymi z teatrami Ateneum i Syrena (w Warszawie), ale pamiętamy ją także z działalności kabaretowej. Od 1958 roku regularnie pojawiała się w programach Kabaretu Starszych Panów, występowała także w kolejnych odsłonach kabaretów telewizyjnych Olgi Lipińskiej. Grała również „pannę Ingę” w emitowanym przez 26 lat słuchowisku radiowym w odcinkach Macieja Zembatego i Jacka Janczarskiego „Rodzina Poszepszyńskich”. W latach 90. i następnej dekadzie zmagała się z postępującą chorobą oczu, co mocno wpłynęło na jej karierę artystyczną. Od 2014 roku ciężko chorowała. Została pochowana na Powązkach Wojskowych, uroczystości miały charakter świecki.

10 z 38
Zmarła 19 lutego 2017 roku. Miała 102 lata....
fot. fot. Grzegorz Jakubowski

DANUTA SZAFLARSKA (1915-2017)

Zmarła 19 lutego 2017 roku. Miała 102 lata.

Legenda polskiej sceny, odtwórczyni ponad 100 ról filmowych i około 80 ról teatralnych. Karierę aktorską zakończyła dopiero na rok przed śmiercią, w imponującym wieku 101 lat. Rozpoczęła ją w wyjątkowo niesprzyjającym momencie. 14 września 1939 roku, na 3 dni przed sowiecką inwazją na Polskę, debiutowała w wileńskim Teatrze na Pohulance. Już drugie z rzędu przedstawienie przerywały salwy sowieckiej artylerii. Po 1941 roku wróciła do Warszawy, występowała wyłącznie w teatrach konspiracyjnych. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim.

Po wojnie jej kariera aktorska ruszyła pełną parą. W latach 40. uważano ją za pierwszą amantkę polskiego kina. Danuta Szaflarska grała w filmach takich jak „Skarb” i „Zakazane piosenki” Leonarda Buczkowskiego, „Dolina Issy” Tadeusza Konwickiego, „Pajęczarki” Barbary Sass czy „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego.

Była bardzo lubiana przez Polaków, którzy cenili zarówno jej sceniczne talenty, jak i osobowość i temperament. W teatrze występowała przede wszystkim w rolach komediowych.

Danuta Szaflarska pozostaje najdłużej żyjącą i pracującą aktorką w historii polskich scen i kina.

11 z 38
Zmarł 15 marca 2017 roku. Miał 75 lat....
fot. fot. Bartek Syta

WOJCIECH MŁYNARSKI (1941-2017)

Zmarł 15 marca 2017 roku. Miał 75 lat.

Poeta, twórca tekstów piosenek, wykonawca piosenki autorskiej, reżyser i satyryk. Debiutował w 1960 roku w teatrze klubu studenckiego „Hybrydy”, w 1963 roku, podczas drugiej edycji festiwalu w Opolu jego piosenki zwyciężyły w dwóch głównych kategoriach, w kolejnych edycjach festiwalu Młynarski również odnosił sukcesy. Stale współpracował z wieloma kabaretami literackimi. Choć nie należał do czołowych działaczy opozycji demokratycznej, niewątpliwie jej sprzyjał. W latach 1976-1977 na jego twórczość obowiązywał zapis cenzorski, ponownie objęto go zakazem działalności scenicznej w 1986 roku. W 1988 roku dostał nagrodę kulturalną „Solidarności” za piosenkę „Róbmy swoje”, która stała się rodzajem hymnu peerelowskich opozycjonistów.

Młynarski miał gigantyczny wpływ na polską scenę estradową. Uważany za mistrza w tworzeniu literackich tekstów piosenek. Jego utwory wykonywali m.in.: Ewa Bem, Anna German, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Kalina Jędrusik, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Zbigniew Wodecki czy Andrzej Zaucha.

Wojciech Młynarski został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

12 z 38
Zmarł 18 marca 2017 roku. Miał 90 lat....
fot. Xinhua/Photoshot/REPORTER

CHUCK BERRY (1926-2017)

Zmarł 18 marca 2017 roku. Miał 90 lat.

Legenda rock and rolla. Według prestiżowego magazynu muzycznego „Rolling Stone” jeden z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów (zajął szóstą pozycję na liście 100 muzyków opublikowanej w 2003 r.). Chuck Berry wychował się w czarnoskórej rodzinie należącej do klasy średniej, jednak zawsze marzył o czymś więcej. W młodości był skazany za napad z bronią, potem jednak się ustatkował: ożenił i znalazł pracę. Przygodę z muzyką zaczął w latach 50. i wtedy wszystko się zmieniło. Berry, który wspiął się na szczyt dzięki pomocy gwiazdy bluesa Muddy’ego Watersa, szybko stał się jednym z najważniejszych nazwisk amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Jest autorem takich hitów, jak: „Maybellene”, „Roll Over Beethoven”, „Rock and Roll Music” i „Johnny B. Goode”.

Pozostało jeszcze 25 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Tak wygląda polski elektryczny mikrodostawczak. Zadebiutował w Katowicach

Tak wygląda polski elektryczny mikrodostawczak. Zadebiutował w Katowicach

Nowy dodatek do PTCG Pocket zachwyci fanów. Do gry wkraczają potężne karty

Nowy dodatek do PTCG Pocket zachwyci fanów. Do gry wkraczają potężne karty

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Nowe centrum logistyczne zapewni 600 miejsc pracy

Zobacz również

Iga Świątek w trudnym momencie kariery. Na horyzoncie znaczny spadek w rankingu

O TYM SIĘ MÓWI
Iga Świątek w trudnym momencie kariery. Na horyzoncie znaczny spadek w rankingu

Śląsk może dać Polsce energię, stal, amunicję i bezpieczeństwo. "Czas to wykorzystać"

Śląsk może dać Polsce energię, stal, amunicję i bezpieczeństwo. "Czas to wykorzystać"