
KRYSTYNA SIENKIEWICZ (1935-2017)
Zmarła 12 lutego 2017 roku. Miała 81 lat.
Znana i lubiana przez Polaków aktorka i wykonawczyni piosenki poetyckiej. Karierę zaczęła przypadkiem - jako studentka ASP 1 września 1955 roku zastąpiła chorą koleżankę w przedstawieniu legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków. Dwa lata później weszła na stałe w skład STS.
W 1958 zadebiutowała w kinie - w „Pożegnaniach” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Grała w takich filmach jak „Lekarstwo na miłość” Jana Batoregom czy „Rzeczpospolita babska” Hieronima Przybyła. Była związana między innymi z teatrami Ateneum i Syrena (w Warszawie), ale pamiętamy ją także z działalności kabaretowej. Od 1958 roku regularnie pojawiała się w programach Kabaretu Starszych Panów, występowała także w kolejnych odsłonach kabaretów telewizyjnych Olgi Lipińskiej. Grała również „pannę Ingę” w emitowanym przez 26 lat słuchowisku radiowym w odcinkach Macieja Zembatego i Jacka Janczarskiego „Rodzina Poszepszyńskich”. W latach 90. i następnej dekadzie zmagała się z postępującą chorobą oczu, co mocno wpłynęło na jej karierę artystyczną. Od 2014 roku ciężko chorowała. Została pochowana na Powązkach Wojskowych, uroczystości miały charakter świecki.

DANUTA SZAFLARSKA (1915-2017)
Zmarła 19 lutego 2017 roku. Miała 102 lata.
Legenda polskiej sceny, odtwórczyni ponad 100 ról filmowych i około 80 ról teatralnych. Karierę aktorską zakończyła dopiero na rok przed śmiercią, w imponującym wieku 101 lat. Rozpoczęła ją w wyjątkowo niesprzyjającym momencie. 14 września 1939 roku, na 3 dni przed sowiecką inwazją na Polskę, debiutowała w wileńskim Teatrze na Pohulance. Już drugie z rzędu przedstawienie przerywały salwy sowieckiej artylerii. Po 1941 roku wróciła do Warszawy, występowała wyłącznie w teatrach konspiracyjnych. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim.
Po wojnie jej kariera aktorska ruszyła pełną parą. W latach 40. uważano ją za pierwszą amantkę polskiego kina. Danuta Szaflarska grała w filmach takich jak „Skarb” i „Zakazane piosenki” Leonarda Buczkowskiego, „Dolina Issy” Tadeusza Konwickiego, „Pajęczarki” Barbary Sass czy „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego.
Była bardzo lubiana przez Polaków, którzy cenili zarówno jej sceniczne talenty, jak i osobowość i temperament. W teatrze występowała przede wszystkim w rolach komediowych.
Danuta Szaflarska pozostaje najdłużej żyjącą i pracującą aktorką w historii polskich scen i kina.

WOJCIECH MŁYNARSKI (1941-2017)
Zmarł 15 marca 2017 roku. Miał 75 lat.
Poeta, twórca tekstów piosenek, wykonawca piosenki autorskiej, reżyser i satyryk. Debiutował w 1960 roku w teatrze klubu studenckiego „Hybrydy”, w 1963 roku, podczas drugiej edycji festiwalu w Opolu jego piosenki zwyciężyły w dwóch głównych kategoriach, w kolejnych edycjach festiwalu Młynarski również odnosił sukcesy. Stale współpracował z wieloma kabaretami literackimi. Choć nie należał do czołowych działaczy opozycji demokratycznej, niewątpliwie jej sprzyjał. W latach 1976-1977 na jego twórczość obowiązywał zapis cenzorski, ponownie objęto go zakazem działalności scenicznej w 1986 roku. W 1988 roku dostał nagrodę kulturalną „Solidarności” za piosenkę „Róbmy swoje”, która stała się rodzajem hymnu peerelowskich opozycjonistów.
Młynarski miał gigantyczny wpływ na polską scenę estradową. Uważany za mistrza w tworzeniu literackich tekstów piosenek. Jego utwory wykonywali m.in.: Ewa Bem, Anna German, Edyta Geppert, Halina Frąckowiak, Kalina Jędrusik, Krystyna Prońko, Łucja Prus, Zbigniew Wodecki czy Andrzej Zaucha.
Wojciech Młynarski został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

CHUCK BERRY (1926-2017)
Zmarł 18 marca 2017 roku. Miał 90 lat.
Legenda rock and rolla. Według prestiżowego magazynu muzycznego „Rolling Stone” jeden z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów (zajął szóstą pozycję na liście 100 muzyków opublikowanej w 2003 r.). Chuck Berry wychował się w czarnoskórej rodzinie należącej do klasy średniej, jednak zawsze marzył o czymś więcej. W młodości był skazany za napad z bronią, potem jednak się ustatkował: ożenił i znalazł pracę. Przygodę z muzyką zaczął w latach 50. i wtedy wszystko się zmieniło. Berry, który wspiął się na szczyt dzięki pomocy gwiazdy bluesa Muddy’ego Watersa, szybko stał się jednym z najważniejszych nazwisk amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Jest autorem takich hitów, jak: „Maybellene”, „Roll Over Beethoven”, „Rock and Roll Music” i „Johnny B. Goode”.