
ROGER MOORE (1927-2017)
Zmarł 23 maja 2017 roku. Miał 89 lat.
Sir Roger Moore na zawsze pozostanie żywy dzięki Jamesowi Bondowi. Brytyjczyk wcielił się w rolę słynnego Agenta 007 w aż siedmiu filmach z serii („Żyj i pozwól umrzeć”, „Człowiek ze złotym pistoletem”, „Szpieg, który mnie kochał”, „Moonraker”, „Tylko dla twoich oczu”, „Ośmiorniczka” i „Zabójczy widok”). Tym samym jest aktorem, który jak dotąd wcielił się w rolę Bonda największą ilość razy, a zdaniem wielu fanów to właśnie on jest najlepszym wcieleniem słynnego agenta Jej Królewskiej Mości. Moore, który słynął z urody godnej filmowego amanta i doskonałego brytyjskiego akcentu, zdobył także popularność dzięki brytyjskiemu serialowi „Święty” emitowanemu w telewizji od 1962 do 1969 r. Zagrał z nim złodzieja, lecz - jak na niego przystało - z klasą.

ZBIGNIEW BRZEZIŃSKI (1928-2017)
Zmarł 26 maja 2017 roku. Miał 89 lat.
Polsko-amerykański politolog, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Columbia oraz Uniwersytecie Johna Hopkinsa, geostrateg i dyplomata. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera, wcześniej doradca prezydentów Lyndona Johnsona oraz Johna F. Kennedy’ego. Odegrał znaczącą rolę w procesie normalizacji stosunków z Chińską Republiką Ludową, a także przy zawarciu układu SALT II z ZSRR oraz porozumienia z Camp David regulującego pokojowe relacje egipsko--izraelskie. Działał również na rzecz wsparcia antykomunistycznej opozycji, w tym Solidarności w Polsce i mudżahedinów w Afganistanie. W czasie jego urzędowania na stanowisku doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego wybuchła islamska rewolucja w Iranie oraz miała miejsce sowiecka inwazja na Afganistan. Autor kilkudziesięciu publikacji na tematy polityki międzynarodowej, wielokrotnie odznaczany nie tylko w USA, ale i w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W powieści „Piąta Międzynarodówka” Jack King sportretował Brzezińskiego w roli jednej z kluczowych postaci jako Zbigniewa Penskiego. Jest również drugoplanową postacią w powieści Ericha Segala „Absolwenci”.

HELMUT KOHL (1930-2017)
Zmarł 16 czerwca 2017. Miał 87 lat.
Był najdłużej rządzącym kanclerzem Niemiec w XX wieku. Stał na czele niemieckiego rządu od 1982 do 1998 roku (łącznie aż szesnaście lat). Uważano go za twórcę zjednoczenia Niemiec i jednego z architektów europejskiej integracji. Razem z prezydentem Francji Francois Mitterrandem był odpowiedzialny za wprowadzenie do obiegu euro. Za jego rządów zawarto też układ z Schengen (w 1985 roku), który pozwala nam swobodnie podróżować po Europie. Również za jego rządów doszło do podpisania traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jego ekipa w 1990 roku podpisała polsko-niemiecki traktat potwierdzający granicę na Odrze i Nysie. Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 roku w konserwatywnej, katolickiej rodzinie. Podczas II wojny światowej jako kilkunastoletni chłopak pomagał wydobywać rannych i ciała ofiar alianckich bombardowań w swoim mieście Ludwigs-hafen, w którym było wiele zakładów chemicznych. Wycofał się z polityki w 2002 roku. Potem wybuchł skandal związany z darowiznami na rzecz jego partii CDU. W 2008 roku w wyniku ciężkiego wypadku doznał niemal całkowitego paraliżu, poruszał się tylko na wózku.

JÓZEF GRUDZIEŃ (1939-2017)
Zmarł 17 czerwca 2017 roku. Miał 78 lat.
Wielki bokser. W 1964 roku sięgnął po złoty medal w wadze lekkiej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a cztery lata później w Meksyku wywalczył srebro. Był trzykrotnym mistrzem Polski i raz wygrał mistrzostwo Europy (1967). Laureat nagrody im. Aleksandra Rekszy, został też odznaczony Krzyżami Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.