
Podczas leczenia szeptuchy posługują się przede wszystkim modlitwami, często spoza kanonu. Odmawiają różne modlitwy - w zależności od tego, na co dana osoba choruje. Od tego również zależy czas leczenia - zazwyczaj trwa od kilku minut do pół godziny, choć zdarza się, że i godzinę. - informował w wywiadzie udzielonym Gazecie Współczesnej w dr. Artur Gaweł dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Szeptuchy są charakterystyczne wyłącznie dla regionu Podlasia. To swoiste zagłębie ciągnie się na wschód od Białegostoku, na wsiach i miejscowościach tradycyjnie zamieszkiwanych przez ludność narodowości białoruskiej.

Z jakimi chorobami ludzie przychodzą do nich najczęściej? Najczęstszymi są róża i przewianie. Przy zamawianiu róży wykorzystuje się len, a jeżeli kogoś przewiało, używa się popiołu drzewnego. Ogólnie w swoich zabiegach leczniczych szeptuchy wykorzystują również wodę święconą, chleb czy też ziarna zbóż.

Ta specjalizacja jest w pewnym sensie dziedziczna, z matki na córki, często dalsze krewne, nawet sąsiadów. To szeptucha wybiera swoją następczynię. I raczej nie zdarza się, by ktoś z tego przywileju zrezygnował. - To w końcu dar od Boga.